Americký prezident Donald Trump vystoupil v sobotu s projevem na promoci v prestižní vojenské akademii West Point ve státě New York. (Foto: Youtube)

"Tato prvotřídní vojenská akademie vychovává těch nejlepších z nejlepších, nejsilnějších ze silných a nejodvážnějších z odvážných," řekl Trump v promluvě k 1107 novým absolventům. Zdůraznil, že budou jako armádní důstojníci sloužit té "nejvýznamnější zemi v dějinách lidstva". 

Šéf Bílého domu kromě toho prohlásil, že americká armáda není "světovým policistou", který má řešit složité konflikty ve vzdálených zemích světa, o jakých mnozí Američané nikdy neslyšeli.

Varoval však všechny "nepřátele" Spojených států, aby se měli "na pozoru". Podle agentury AFP se Trump ve svém projevu do značné míry vyhnul aktuálním kontroverzním tématům, jako jsou probíhající americké protesty proti rasismu a policejnímu násilí. 

Prezident jen poděkoval příslušníkům americké Národní gardy, rezervní složky ozbrojených sil USA, za jejich pomoc při likvidaci následků živelných katastrof a při zajišťování veřejného pořádku.

Desetitisíce příslušníků této rezervní složky ozbrojených sil USA byli nasazeni do ulic amerických měst, v nichž protesty nezřídka přerůstaly do násilností.

Sobotní promoce ve West Pointu se v rámci epidemiologických opatření konala pod širým nebem. Shromáždění absolventi museli dodržovat bezpečný odstup a jejich rodinní příslušníci mohli průběh ceremonie sledovat pouze prostřednictvím internetu. 

Prezidentovo rozhodnutí zúčastnit se promoci ve West Pointu vyvolalo i kritické reakce. Škola je od března uzavřena a kadeti se do ní vrátili jen kvůli této události, přičemž museli absolvovat několikatýdenní karanténu a testování. Absolventi vpochodovala na shromaždiště v rouškách, Trump dle svého zvyku roušku neměl.