Americký prezident Donald Trump poradil lidem, aby si myli ruce a nesahali na všechno kolem, aby se nenakazili koronavirem. (Foto: Youtube)

„Jak jste zřejmě slyšeli, často to říkám, musíte si mýt ruce, dodržovat hygienu. Nedotýkejte se každého držadla, když to není naprosto nutné. Existují jisté věci, jež je třeba dodržovat při nachlazení,“ řekl ve čtvrtek novinářům.

Trump sdělil, jak před týdnem potkal člověka, kterého dlouho neviděl.

„Objal mne, políbil. Zeptal jsem se ho: ‚Jsi v pořádku?‘ Odpověděl: ‚Ne. Mám vysokou teplotu a jsem hrozně nachlazený.‘ A přitom mě objímá a líbá. Omluvil jsem se a šel si umýt ruce,“ zobrazil Trump tuto scénu za smíchu přítomných.

V USA bylo zaregistrováno 15 případů nákazy koronavirem, jeden člověk „je dost vážně nemocný“, řekl Donald Trump.

„Máme celkem 15 (nemocných)… Z 15, kterým říkám originálně onemocnělí, se osm vrátilo domů, kde zůstanou do úplného uzdravení. Ještě jeden se necítí špatně, je to mezi nemocnicí a domem… Jeden je dost vážně nemocný. Doufám, že se uzdraví. Ostatní jsou ale ve výborné kondici,“ řekl.

Trump dodal, že na obyčejnou chřipku ročně umírá až 69 tisíc lidí. Podle jeho slov jsou USA připraveny na šíření nového koronaviru a pracují na příslušné vakcíně.

Trumpova administrativa požádala Kongres o vyčlenění 2,5 miliardy dolarů na boj s koronavirem a vývoj vakcíny. Demokraté v Senátu zkritizovali Trumpa za to, že požádal o málo prostředků. Ze své strany navrhli, aby na tyto účely bylo vyčleněno 8,5 miliardy dolarů. Trump poděkoval Kongresu za to, že hodlá vyčlenit více prostředků.

Prezident USA prohlásil, že práce na vakcíně probíhají dobře a že může být hotová dost rychle.

„Práce na vakcíně probíhají dobře. Mluvil jsem s lékaři a dokážeme vyvinout poměrně rychle vakcínu pro budoucnost,“ řekl.
Vyslovil přitom mínění, že se koronavirus nemusí v USA rozšířit. „Může to (pozn. šíření) být poněkud větší, ale může být menší. V každém případě jsme na to připraveni,“ poznamenal.

Ředitel Národního ústavu infekčních chorob Anthony Fauci zase sdělil, že USA zahájí testování vakcíny proti novému koronaviru přibližně za dva měsíce. Dodal, že další tři měsíce budou potřeba na zjištění bezpečnosti vakcíny. Její použití na léčení pacientů bude podle Fauciho možné za rok.