Úřadující americký prezident Donald Trump prohlásil, že vyhrává volby v Pensylvánii, protože jeho stoupencům tam nebylo dovoleno nahlédnout do podstatné části volebních lístků. (Foto: Wikimedia)

„Nebyl přístup ke sledování 700 000 hlasovacích lístků ve Filadelfii a Pittsburghu, což znamená, že podle naší velké ústavy vyhráváme stát Pensylvánii,“ napsal na Twitteru.

Podle údajů televizního kanálu Fox News v Pensylvánii po zpracování 99 procent protokolů vítězí demokratický kandidát Joe Biden se 49,9 procenty hlasů oproti Trumpovým 49 procentům.

Včera odvolací soud v Pensylvánii zamítl žalobu Republikánské strany, která požadovala zneplatnění téměř 10 tisíc hlasovacích lístků, které dorazily poštou se zpožděním. Přitom jiný soud vyhověl další Trumpově žalobě, a to o nezákonnosti započítání hlasovacích lístků zaslaných poštou, pokud voliči nemohli potvrdit svou totožnost.

Americké prezidentské volby se konaly 3. listopadu, ale vítěz dosud nebyl oficiálně oznámen. V některých státech dosud probíhá sčítání hlasů. Americká média nicméně přisuzují vítězství Joe Bidenovi, který podle Fox News získává 290 volitelských hlasů, zatímco Trump pouze 232.

Samotný Biden již ohlásil vítězství ve volbách. Gratulovali mu nejvyšší představitelé mnoha států.

Trump však tvrdí, že volby ještě zdaleka neskončily, a je připraven hájit své vítězství u soudu. Připustil však, že v Bílém domě nemusí zůstat na druhé funkční období.