Mnoho z Vás už slyšelo o tzv. studené fúzi a nové technologii zvané E-cat, kterou představil pan Andrea Rossi. Jeho topné jednotky, které nazval ECAT (Energy Catalyzer) využívají k výrobě tepla zatím neznámou reakci mezi vodíkem a zinkem. Odpadní teplo vzniklé při reakci několikanásobně převyšuje energii nutnou pro chod samotné reakce. Andrea Rossi plánuje spuštění výroby milionu kusů zařízení s tepelným výkonem deset až dvacet kilowattů, a to už na podzim letošního roku (2012). Na konstrukcí řídící jednotky pro tato zařízení spolupracuje proslulá firma National Instruments.

Přinášíme stručné shrnutí včetně nejnovějších poznatků:

 

Domácí topné jednotky Ecat 10kW

 • Nový (konečný) design domácí jednotky ECAT 10kW má rozměry 33 x 33 x 6,5 cm, váha je 10 kg.
 • U domácí jednotky je změněná technologie díky dlouhodobému testování 1MW teplárny.
 • Konečný vzhled bude zveřejněn až při uvedení na trh.
 • Nejvyšší teplota dosažená v reaktoru bude o něco nižší, než je teplota tavení niklu.
 • Jednotka nebude mít z bezpečnostních důvodů původně plánovanou nádobku s kapalným vodíkem, ten bude uskladněn uvnitř zařízení.
 • V blízkosti zařízení nikdy nebyla naměřena radiace.
 • Zařízení obsahuje náplň na provoz reakce (vodík a zinek), která vydrží v provozu 6 měsíců, cena bude okolo 10 USD/Euro a výměna bude jednoduchá
 • Do budoucna se počítá s elektrickým generátorem jako doplňkem těchto zařízení
 • Testování domácích jednotek je u konce, nyní se zaměřuje na jejich výrobu na robotizované lince. Rossi doufá, že začne prodávat ECAT domácí jednotky tuto zimu, ale je možné že se prodej oddálí na 16-18 měsíců (vše souvisí s certifikačním procesem, který probíhá).
 • Rossi předpokládá, že letos na podzim představí design jednotky a také publikuje teorii o probíhající reakci.
 • Domácí jednotku 10kW půjde lehce připojit ke stávajícímu zdroji tepla, takže ho doplní jako další nezávislý zdroj tepla. Díky tomu uživatel ušetří energii na vytápění stávajícím systémem. Teplotní výstup bude mezi 40 – 80°C
 • Garantovaná účinnost zařízení bude 600 % (COP 6), návratnost vložených finančních prostředků bude asi 1 rok. Cena je odhadnutá na 600-900 USD /kW.
 • Továrna – plně automatizovaná linka bude mít kapacitu 1.000.000 Ks domácích jednotek za rok.


ECAT a Siemens AGA.

Rossi prohlásil, že došlo k průlomu v oblasti výroby elektřiny. S pomocí společnosti Siemens AG testovali v jeho továrně Bologni turbínu, která může vyrábět elektřinu s 30 % účinností, při teplotě páry 251°C. Díky novým skutečnostem bude moci 1MW teplárny vyrábět elektřinu mnohem dříve než se čekalo. Výroba elektřiny v domácích jednotkách zabere nějaký čas.

Cena 600 + 900 USD za kW zabrání komukoliv, aby vyráběl podobné jednotky na stejném základě (okopírování technologie). Cena bude tak nízká, aby ani asijská konkurence nebyla schopná vyrábět kopie. Produkce není naplánována mimo území USA, díky malá váze a rozměrům mohou být jednotky lehce distribuovány kdekoliv po světě.


1MW teplárna

Obsahuje 52 jednotek o výkonu 20kW. Výstupní teplota je 85 – 120°C. Při jejím testování byly vyřešeny stávající problémy a během 2 týdnů bude předána zákazníkovi. Vnitřní jednotky byly přepracovány. Zákazník je utajené us armádní zařízení. Po předání první se začne vyrábět 11 dalších tepláren. Cena jedné je 1,5 milionu USD. V současnosti berou objednávky s čekací dobou 4 měsíce na dodání. Distribuovat je budou kdekoli na světě.

Návratnost ceny za pořízení při současných cenách tepla je 2 roky, vývoj směřuje k tomu, aby to byl pouze 1 rok. Životnost je odhadována na 30 let (cena za kW je vyšší kvůli pracnější ruční výrobě).

Andrea Rossi nyní pracuje okolo 16 hodin denně. V jeho týmu je 50 lidí.

Oficiální stránky výrobce

ecat.com

 

Zdroj: enviweb.cz

]]>