Sedmdesát pět let po skončení druhé světové války stále dominují gigantické stavby nacistického režimu v německém Norimberku. (Foto: Youtube)

Tyto kamenné budovy jsou svědky strašného příběhu. Ale čas si vybírá svou daň a tribuna na poli Zeppelin, kde se konaly říšské kongresy národních socialistů, je zničena. Úřady Německa, spolkové země Bavorsko a Norimberk se rozhodly přidělit 85 milionů eur do roku 2025 na zajištění bezpečnosti kultovních nacistických předmětů.

„To bylo to, čemu říkáme místo zločinců. Konaly se zde stranické sjezdy, kde přísahali věrnost stranické ideologii, která prosazovala myšlenku rasové nadřazenosti Němců nad jinými národy. Zde byly položeny základy rasových zákonů. Odtud vede cesta k vyhlazení, vyhnanství a nakonec k holocaustu,“ komentuje Julia Lehnerová, vedoucí oddělení kultury v Norimberku

Co by kamenem dohodil od pole Zeppelin je nedokončený Kongresový sál, navržený podle plánů na 50 tisíc míst. V současné době zde existuje muzeum – Dokumentační centrum.

„Budovy, které zde nyní existují, jsou důkazem éry nacionálního socialismu v Německu. Tyto budovy, tyto architektonické památky, dávají představu o tom, jaká byla Třetí říše a národně socialistický režim," říká Florian Dirl, ředitel muzea.

Podle představitelů norimberských úřadů nejsou plánovány žádné restaurátorské práce, pouze kontrola stavu a bezpečnosti monumentálních objektů. Muzeum, které ročně navštíví asi 300 tisíc lidí, bude rozšířeno. Místní židovská komunita projekt schválila. Říká se, že kamenní obři by zde měli sloužit jako varování před nebezpečím totalitních režimů.