Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval v neděli bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajinu, aby se na vlastní oči přesvědčil o rozsahu války, ale Trump to v prohlášení pro Newsmax zdvořile odmítl. (Foto: Flickr)

„Velmi si vážím prezidenta Zelenského, ale myslím si, že by bylo nevhodné jet v této době na Ukrajinu,“ napsal Trump v prohlášení, kterým reagoval na Zelenského pozvání učiněné v pořadu „Meet the Press“ televize NBC. „V současné době s ním jedná Bidenova administrativa a já bych nechtěl vyvolat střet zájmů.“

Zelenského pozvání bylo protiargumentem k Trumpovu dlouhodobému tvrzení, že by mohl vyřešit ruskou válku na Ukrajině za „24 hodin“. Zelenskyj řekl, že by mu stačilo „24 minut“, aby Trumpovi dokázal, že to není možné.

„Bývalý prezident Trump říkal, že o 24 hodinách, že to zvládne a ukončí válku,“ řekl Zelenskyj televizi NBC. „Pro mě za mě, co mám říct? Takže i on je velmi vítán. Byl tady prezident Biden a ten – myslím, že pochopil některé detaily, které můžete pochopit jenom tím, že jste tady.“

„Takže já zvu pana prezidenta Trumpa. Jestli sem může přijít, budu potřebovat 24 minut – ano, 24 minut; víc ne. Ano. Ne víc. Čtyřiadvacet minut na to, abych prezidentu Trumpovi vysvětlil, že tuhle válku nezvládne.“

Diplomacie s ruským Vladimirem Putinem je nemožná, přestože Trump tvrdí opak, pokračoval Zelenskyj.

„Kvůli Putinovi nemůže nastolit mír,“ řekl. „Pokud, ale vždycky je tam ‚pokud‘, pokud se nebude snažit a pokud nebude připraven dát naše území kvůli tomu strašnému člověku, kvůli Putinovi, pokud nebude připraven ho dát, pokud nebude připraven dát naši nezávislost.

„On to nedokáže.“

Zelenskyj vyzývá Spojené státy, aby poskytly více finančních prostředků na pomoc jeho jednotkám v boji proti Rusku, a varuje, že američtí vojáci by nakonec mohli být zataženi do většího evropského konfliktu s Ruskem, pokud Washington nezvýší podporu.

„Pokud nás Rusko všechny zabije, zaútočí na země NATO a vy pošlete své syny a dcery [bojovat],“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro NBC.

Demokratický prezident Joe Biden naléhal na Kongres, aby schválil návrh zákona o dodatečných výdajích ve výši 106 miliard dolarů, přičemž většina peněz by měla být určena na posílení obrany Ukrajiny a zbytek by měl být rozdělen mezi Izrael, indo-pacifické oblasti a ochranu hranic.

Sněmovna reprezentantů vedená republikány místo toho předložila vlastní plán financování. Minulý týden schválila návrh zákona o poskytnutí 14,5 miliardy dolarů na pomoc Izraeli, ale nezahrnula žádné navýšení pomoci pro Ukrajinu.

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer, D-N.Y., prohlásil, že o návrhu zákona Sněmovny reprezentantů nebude hlasovat, a Biden slíbil, že jej bude vetovat.

Zdroj: newsmax.com