Kubánský revoluční vůdce Fidel Castro upozornil Washington, aby nenapadal Írán. Konstatoval, že by to byl nejhorší počin v celých dějinách USA. V textu pod názvem „Cesty vedoucí ke katastrofě“, který byl publikován 31.3.2012 na oficiálním serveru kubánské agentury Granma, Castro zdůraznil, že by tento útok USA ve spolupráci s Izraelem byl velkou chybou a nebezpečením pro veškeré obyvatelstvo planety. Přinášíme vám kompletní přepis textu ve volném překladu z angličtiny.


„Cesty vedoucí ke katastrofě“

Toto ohlédnutí může být napsáno dnes, zítra nebo jiný den bez obavy, že bude špatně pochopeno. Naše společnost zápasí s novými problémy. Když jsem byl na konferenci OSN v Rio de Janeiro před  dvaceti lety, řekl jsem, že se naše společnost  nachází před vyhubením, a tehdy jsem měl méně důvodů pro takový projev než dnes, tehdy toto vyhubení bylo možná i sto let vzdáleno. Získal jsem aplaus vestoje za tento projev – a nyní ti, co mi tleskali, jsou připraveni kopat hroby naší společnosti.

Jeden čas to vypadalo, že na naší planetě vládne zdravý rozum. Po určitou dobu se ekonomický a vědecký rozvoj zdál být alfou i omegou lidské společnosti.

Ale dnes je to mnohem jasnější. Najevo pomalu vycházejí pravdivé skutečnosti. Zhruba 200 zemí, zdánlivě nezávislých, teoreticky tvoří politickou organizaci, která odpovídá za osudy celého světa.

Kolem 25 000 atomových bomb v rukou spojeneckých nebo antagonistických sil je připraveno bránit nový světový řád – samozřejmě ve vlastním zájmu – a tím miliardy lidí ztrácejí veškerá svoje práva. Nechci předem vinit Rusko a Čínu kvůli hromadění jaderných zbraní po odporném masakru Hirošimy a Nagasaki, který po Rooseveltově smrti nařídil Truman.

Na druhé straně nechci být viněn, že popírám holocaust, který znamená miliony vyvražděných lidí, dětí, mužů a žen, především Židů, Romů a Rusů i ostatních národností, které byly oběťmi nacismu. Ale toto dalo vzniknout  politice, jež nedává právo palestinskému národu na existenci – a to je hnusná politika.

Snaží se někdo výše postavený, aby USA zastavily katastrofu, ke které se schyluje?

V průbehu několika týdnů americký prezident Obama shromáždil kolem 40 milionů amerických dolarů na svou prezidentskou kampaň. Ten americký dolar je silně devalvován, USA mají neuvěřitelný externí dluh přibližně ve výši 20 biliard dolarů. Amerika žije z peněz, které vydává a ne z těch, které sama vydělá. Zbytek světa musí platit to, co oni promrhali.

Nadále už nikdo nevěří, že je demokratický kandidát lepší než jeho republikánský soupeř bez ohledu na to, zda se jmenují Mitt Romney nebo Rick Santorum. Téměř světelné roky je už dělí od osobností jako byl Abraham Lincoln nebo Martin Luther King.Je doslova neuvěřitelné sledovat národ, který je tak technicky vyspělý, jak se snaží mít veden , které naprosto postrádá veškeré ideály a morální hodnoty.

Írán nevyvíjí jaderné zbraně. Írán je obviňován, že vyrábí obohacený uran, ale ten se ve skutečnosti používá k výrobě energie nebo pro zdravotnické účely. Ať se to někomu líbí nebo ne, výroba obohaceného uranu není ekvivalentem výroby jaderných zbraní.

Desítky zemí využívají obohacený uran v energetice, ale opravdu nemůže být použit k výrobě zbraní před komplexním procesem pročištění.

Na druhé straně Izrael za pomoci USA vyrobil stovky jaderných bomb, aniž by o tom někoho informoval. Aby zabránil průzkumu a výzkumu uranu v arabském světě, zničil už dříve Izrael jaderná zařízení v Sýrii a nyní znovu vyhrožuje Íránu.

Mezinárodní politika se angažovala v tomto zájmu, protože se jedná o území, kde se vyrábí největší množství nafty, která hýbe celou světovou ekonomikou.

Selektivní vyloučení íránských předních vědců Izraelem i spojenci NATO se stalo praxí, která vyvolává pocity nenávisti a vzteku.

Izraelská vláda otevřeně prohlásila, že napadne zařízení na obohacování uranu, zatímco USA hodlají investovat miliony dolarů do výstavby zařízení s podobným účelem /viz bomba Massive Ordnance Penetrator – pozn. překladatele – link přiložen pod překladem/.

V USA existují kalkulace, že by se íránská vojska mohla vzdát bez jediného výstřelu. Ve skutečnosti má Írán miliony mužů a žen pověstných oddaností náboženství a tradici odporu.

V průběhu několika týdnů mohli Íránci vidět chování amerických vojáků v Afghánistánu, jak močí na mrtvá těla, jak pálí Korán a zabíjejí 15 neozbrojených civilistů.

Představme si, jak USA svrhávají své monstrózní bomby schopné roztříštit 60 metrů cementu na íránské průmyslové oblasti. Doposud se ještě něco takového nestalo. Není nutné, abych dál pokračoval v dokreslení následků takové politiky. Vydáme-li se tímto směrem, lidské společenství se bude neúprosně řítit do zkázy. Jestliže se nenaučíme chápat vše, co nám hrozí, nenaučíme se, jak přežít.

Pokud jde o mne, nemám nejmenší pochybnosti, že USA chtějí takto konat a do této největší chyby ve svých dějinách strhnout s sebou celý svět.

Fidel Castro Ruz


Překlad: Jan Aksamit

Zdroj:  www.advance.hr