Americký prezident Donald Trump často říká, že největší fanda americké armády. Ovšem při více než jedné příležitosti Pentagon svými vyjádřeními překvapil – od zákazu transgenderových vojáků až po Vesmírné síly (Space Force).

Trump po prohlášení, že americká přítomnost v kosmu není dostatečná, nařídil přípravu Vesmírných sil, které se mají stát oddělenou složkou americké armády vedle letectva, armády, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže.

Nová organizační složka amerických vojsk nemá na rok 2019 navržený rozpočet, což americký ministr obrany okomentoval: „Ještě jsme nezačali."

„Velmi brzké" — ne — opouštění Sýrie

Trump zvýšil vojenský rozpočet. V roce 2019 se počítá s rekordními 716 miliardami amerických dolarů. Nevypadá přitom, že chce tyto prostředky utrácet na zahraniční války. Odmítá návrhy na americký vstup do situace v Libyi a dokonce promluvil o stažení ze Sýrie, což vyděsilo generály.

„Velmi brzy odejdeme ze Sýrie. Ať se o to postarají nyní ostatní," řekl Trump 29. března v Ohiu během řeči věnované jeho infrastrukturní iniciativě.
Jediným důvodem, proč jsou američtí vojáci v Sýrii, je to, že mají bojovat s IS, řekl Trump během tiskové konference v únoru s australským premiérem.

„Jsme tam z jednoho důvodu: abychom dostali ISIL a zbavili se ISIL, a šli domů," řekl Trump. „Nejsme tam z žádného jiného důvodu a z velké části jsme dosáhli našeho cíle."

Zeď (z vojáků) na mexické hranici

Trump 5. dubna ohlásil, že pošle vojáky na hranici s Mexikem, aby tím odpověděl na nebezpečí plynoucí z drogových kartelů, pašeráků a migračních proudů, které pronikají na sever z Centrální Ameriky.

„Než budeme mít zeď a náležitou bezpečnost, budeme chránit hranici armádou. To je velký pokrok," řekl Trump.
Kolik vojáků se na hranici ocitlo, aby svými těly nahradili zeď, a na jak dlouho, to Pentagon nikdy ve skutečnosti neřekl.

Transgender vojáci: ano, ne, možná?

Během července 2017 Trump tweetnul, že změní politiku svého předchůdce Baracka Obamy ohledně služby transgenderů v ozbrojených silách USA. V říjnu ovšem federální soud rozhodnutí o změně politiky v tomto směru zablokoval. Spor ovšem pokračuje a definitivní řešení této otázky pravděpodobně bude opět rozhodnuto soudem.

Podle bývalých zaměstnanců Pentagonu dělá v poslední instanci rozhodnutí Trump vždy sám, a to i když naslouchá členům kabinetu. V tom se liší jeho vedoucí styl od ostatních prezidentů.

Zdroj: snews.com