Prezident USA Donald Trump v úterý 24. září na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku sdělil, že Washington bude i nadále blokovat pomoc Ukrajině do té doby, dokud Evropa nezačne vyčleňovat více prostředků. (Foto: Flickr)

„Oni to nedělají. Pouze Spojené státy. My dáváme velké množství peněz,“ zdůraznil americký prezident.

20. září se uvádělo, že rozvědka USA zahájila řízení kvůli jakémusi „slibu“, který dal Trump v rozhovoru se Zelenským. Prezident USA odmítl veškerá obvinění,  nazval je falešnými zprávami a prohlásil, že rozhovor měl blahopřejný charakter.

Koncem srpna dal Trump pokyn, aby byly zmrazeny finance z vojenského rozpočtu na dobu prověrky. Na pokyn prezidenta byla zahájena prověrka toho, do jaké míry jsou vyčleněné prostředky vydávány v zájmu Washingtonu.

V Kongresu prohlásili, že budou usilovat o to, aby byla Kyjevu poskytnuta vojenská pomoc navzdory vůli prezidenta. Nakonec v prezidentské kanceláři přijali rozhodnutí o uvolnění těchto peněz.

Kromě prostředků od amerického ministerstva obrany v roce 2019 dostane Kyjev 445 miliónů dolarů po linii MZV. Včetně těchto prostředků USA vyčlenily Ukrajině za posledních pět let 1,5 miliardy dolarů na rozvoj armády.

Zdroj:  thebulwark.com