Tropičtí sršni rodu Vespa velutina (Sršeň asijská) se rozšířili téměř po celém území Francie a napadají místní obyvatele. Často se jedná i o smrtelné případy, jak píše deník Local.

Druh Vespa velutina není pro Francii typický. Uvádí se, že se v zemi objevil v roce 2004, kdy byl tento hmyz přivezen z Číny. Do roku 2010 se tito sršni rozšířili po celé jihozápadní Francii a v následujících letech se dostali také do oblastí, které hraničí s Belgií, Německem, Itálií a Švýcarskem.

Uvádí se také, že tento týden v severním francouzském regionu Normandie zemřel po útoku hmyzu 57letý muž. Žena, která s ním v té době pobývala, byla převezena do nemocnice s četnými bodnutími. Ve francouzském departamentu Manche oznámili, že za tři měsíce napadl hmyz už celkem 180 lidí. Jeden člověk dostal dokonce 15 bodnutí.

Po nedávné smrti muže na severu země varovali francouzští hasiči občany, aby se nepokoušeli ničit hnízda sršňů sami. Navíc žihadlo tohoto hmyzu dokáže proniknout skrz různé druhy oblečení. V případě, že na nás sršni zaútočí, doporučují záchranáři, abychom se schovali v uzavřeném prostoru, jako je například auto či nějaká budova, kam tento hmyz nemůže proniknout.

Podle jejich slov lidé běží menší rychlostí, než jaké dosahují sršni za letu. Kromě toho může běh hmyz ještě více vyprovokovat. Proto hasiči doporučují, abychom se v takovém případě nehýbali, dřepli si a zakryli si hlavu rukama.