Novináři listu The Wall Street Journal měli možnost nahlédnout do interního dokumentu amerického ministerstva zahraničí. Ten dokazuje, že i navzdory civilním obětem, se Washington rozhodl nadále pokračovat v podpoře Saúdské Arábie ve válce v Jemenu, aby nepřišel o zbrojní zakázky.

List The Wall Street Journal tvrdí, že pracovníci amerického ministerstva zahraničí byli znepokojeni rostoucím počtem civilních obětí vojenské intervence Saúdské Arábie v Jemenu. Odborníci na Blízký východ a vojenskou problematiku chtěli americkou podporu Rijádu omezit. Ministr zahraničí Mike Pompeo však z obavy, že by Washington přišel o lukrativní zbrojní zakázky, rozhodl, že USA podporu neukončí.

„Postavil se na stranu svého právního týmu, který tvrdil, že přerušení pomoci může zmařit plánovaný prodej více než 12 tisíc přesně řízených střel Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům," píše deník o rozhodnutí Pompea.

Dohoda o dodávkách zbraní se vyčísluje dvěma miliardami dolarů. Interní dokument hovoří o 16 700 civilistech, kteří byli zabiti nebo zraněni. Podle údajů jemenských novinářů a humanitárních organizací, však tento počet může být za tři roky trvajícího konfliktu mnohem vyšší a dosahovat počtu až 70 tisíc lidí.

V srpnu byl během náletu saúdského letectva zasažen školní autobus. Řízenou střelu, která zabila 40 dětí, vyrobila americká společnost Lockheed Martin. Tento útok a další zdokumentované případy bombardování nemocnic, pohřebních procesí a civilních budov vedly skupinu amerických kongresmanů k iniciativě zastavit americkou pomoc saúdské koalici.

V září Pompeo oznámil americkému Kongresu, že koalice Saúdské Arábie pracuje na snížení obětí mezi civilisty. Podle interního dokumentu se však ve stejnou dobu zaměstnanci amerického ministra zahraničí postavili proti americké pomoci, a to kvůli tomu, že Rijád v tomto směru žádný pokrok neučinil.

Právní odbor ministerstva zahraničí však varoval, že pokud Pompeo nedosvědčí, že Saúdská Arábie pracuje na snížení civilních obětí, ohrozí to současné a budoucí zbrojní smlouvy. Po rozhodnutí Pompea bude Pentagon moci nadále poskytovat saúdským partnerům informace o cílech, poskytovat vojenské vybavení a tankovat saúdské letouny.

Zdroj:  wsj.com