Toto jsou obrázky, které Washington nikdy nechtěl, aby svět spatřil po více než deset let trvající zástupné válce za změnu režimu zaměřené na Damašek… (Foto: Twitter)

Syrský prezident Bašár Asad ve čtvrtek přiletěl na historickou návštěvu do saúdskoarabské Džiddy svým prezidentským letadlem.

Syrská hlava státu, na kterou jsou dlouhodobě uvaleny přísné americké sankce, triumfálně vystoupila z letadla, což mnozí příznivci označují za „vítězný“ okamžik – jeden regionální komentátor poznamenal, že „lev přistál“.

Letošní summit v Džiddě, který má začít v pátek, bude svědkem formálního opětovného přijetí Sýrie do 22členné Ligy arabských států po 12letém pozastavení členství.

V listopadu 2011 Liga arabských států Sýrii z organizace vyloučila s odvoláním na zásahy Damašku proti opozičním protestům, které však vzápětí přerostly v ozbrojené povstání. Sýrie tvrdila, že tento krok byl „nezákonný a představoval porušení charty organizace“.

Bidenova administrativa mezitím naléhala na regionální spojence, aby neusilovali o normalizaci vztahů s Asadem. Navzdory tomu tak jako první učinily Spojené arabské emiráty – a od března se Saúdská Arábie a Sýrie dohodly, že po více než deseti letech znovu otevřou svá velvyslanectví.

Dokonce i saúdskoarabská média udělala v otázce Asada dramatický obrat…

Je třeba připomenout, že Saúdská Arábie spolupracovala „v rukavičkách“ (slovy tehdejšího viceprezidenta Bidena před lety) s USA a zeměmi NATO na výcviku, vybavení a financování tvrdé linie džihádistických povstalců, kteří vedli válku proti syrskému státu a jeho obyvatelům…

Mezitím…

Někteří prominentní odborníci napojení na americkou vládu v think tancích jsou rozhořčeni podívanou na přistání Asadova letadla v království, vzhledem k monumentálnímu posunu, který představuje v saúdské politice…

Prezident Asad přežil roky snah o změnu režimu, které byly financovány miliardami, a nyní jsou tytéž země nuceny „hrát si na hodné“ a uznat ústřední postavení Sýrie v regionálním uspořádání.

USA a Izrael jsou tímto vývojem a Asadovým „příchodem z chladu“ přinejmenším velmi znepokojeny a nic nenasvědčuje tomu, že by americký Kongres byl připraven upustit od protidamašských sankcí.

Zdroj: zerohedge.com