Český premiér Andrej Babiš tvrdě okomentoval nový plán na přerozdělovaní migrantů, který minulý týden představily země jako Německo, Francie, Itálie a Malta. (Foto: Wikimedia)

Babiš se totiž obává, že by daná dohoda mohla nelegální migranty z Afriky pouze povzbudit v jejich snaze dostat se do Evropy. Prozradil to portálu lidovky.cz.

„Zásadně nesouhlasím s přerozdělováním migrantů. Byla by to jen pozvánka pro pašeráky,“ prohlásil Babiš, když reagoval na slova německého ministra Heiko Maase o tom, že se letos ve Středozemním moři utopilo už téměř tisíc lidí, možná dokonce i výrazně více.

Německý ministr v rozhovoru pro portál také zmínil, že „handlování“ se zachráněnými lidmi považuje za nedůstojné a je potřeba ho ukončit.

„Nechápu, proč se toto téma vrací na stůl. Je to absolutně nepřijatelné,“ myslí si český premiér.

Babiš si je navíc jistý tím, že je mnohem důležitější vyřešit situaci v Sýrii a v sousedním Turecku. Přerozdělovat migranty z Afriky vnímá jako špatné. Byla by to jen dle něj pozvánka pro Afričany.

„Migrace z Afriky se musí řešit v místě problémů,“ dodal Babiš.

Vedení Malty a Itálie dlouhodobě trápí migranti, kteří se tam vylodili z lodí nevládních organizací, přestože si je po dohodě měly převzít ostatní země EU. Své sliby o převzetí migrantů však neplní dost členských států. Dle maltského ministra vnitra Michaela Farrugia to dělá jen Francie a Německo. Kvůli masové migraci z Afriky začaly Itálie i Malta prosazovat přísnější protiimigrační politiku a v rámci ní začaly uzavírat přístavy lodím nevládních organizací.

Minulý týden Německo, Francie, Itálie a Malta oznámily, že našly způsob, jak tuto situaci zlepšit. A tak se dohodly na dočasném mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných ve Středozemním moři. 

„Vyzývám všechny členské státy, aby se připojily k naší práci na vytvoření předvídatelnějšího mechanismu. Na začátku příštího měsíce tuto otázku zmíním v Radě pro vnitřní záležitosti. Je to pro nás všechny odpovědnost a my to musíme společně řešit,“ prohlásil eurokomisař pro migraci Dimitris Avromopoulos. 

Podle údajů Mezinárodní migrační organizace dorazilo od počátku letošního roku přes Středozemní moře do Evropy více než 63 tisíc migrantů a uprchlíků, přičemž na cestě zahynulo nebo zmizelo více než 950 lidí. V současné době řada nevládních organizací pořádá mise na záchranu migrantů v tomto regionu. V posledních měsících se jim podařilo v Evropě vylodit stovky uprchlíků, EU však chyběl pracovní mechanismus pro distribuci zachráněných lidí.

V roce 2015 se, v důsledku zesílení konfliktů v řadě zemí na Blízkém východě a v severní Africe, prudce zvýšil počet lidí mířících z těchto regionů do Evropy. Středomořská trasa je hlavní cestou pro přepravu migrantů do EU. Itálie v tomto ohledu usiluje o revizi tzv. dublinských dohod, podle kterých příjímání připadá na země příchodu migrantů.