Počínaje 3. červencem 2022 oslaví CERN desetileté výročí objevu Higgsova bosonu, přičemž na 5. července jsou naplánovány srážky na „bezprecedentních energetických úrovních“ – poznámka: dobří vědci v CERNu neočekávají „otevření portálu“, jak někteří naznačují. (Foto: Flickr)

TikTokers určitého zaměření využili příležitosti a varovali své posluchače před „posuny časových linií“, „Mandelovými efekty“, „víry na obloze“ a „věcmi tohoto druhu“.

Je pravda, že 5. července dojde ve vlajkovém urychlovači CERN k velkému roztříštění částic. Řeči o „duchovních entitách“ procházejících „portály“ však mohou být méně užitečné než vysvětlení vědy.

Co tedy CERN plánuje na 5. července a proč jsou lidé posedlí představou, že tato organizace pro jaderný výzkum plánuje otevřít portál do jiné dimenze?

Co CERN oslavuje 3. až 5. července?

Velký hadronový urychlovač CERN je od svého vybudování v roce 2008 domovem mnoha experimentů.

Higgsův boson, někdy nazývaný Higgsova částice, je elementární částice. Peter Higgs byl prvním člověkem, který navrhl, že by mohla existovat, odtud také pochází její název.

Fyzik Leon Lederman ji v roce 1993 nazval „božskou částicí“, což vám dává představu o jejím významu pro pracovníky v oboru.

Higgsovy bosony se hledají těžko. K jejich výrobě je zapotřebí hodně energie a netrvají příliš dlouho. Dne 4. července 2012 vědci pracující na Velkém hadronovém urychlovači prohlásili, že objevili částici, o níž se domnívají, že je Higgsovým bosonem. Objev potvrdili následující rok po dalších testech.

Akce, které CERN naplánoval na tři červencové dny, jsou tedy oslavou desátého výročí tohoto objevu.

Co plánuje CERN k desetiletému výročí objevu Higgsova bosonu?

CERN zve lidi z celého světa, aby se připojili k „historickému týdnu“ pro částicovou fyziku.

Dne 3. července 2022 se v Globe of Science and Innovation uskuteční speciální večer s filmaři Markem Levinsonem a Walterem Murchem, kteří natočili dokumentární film Particle Fever. Po promítání filmu bude následovat panelová diskuse; přímý přenos bude k dispozici online. Více informací naleznete zde.

Dne 4. července se pak v hlavním sále CERNu uskuteční celodenní vědecké sympozium. Mezi řečníky bude mimo jiné generální ředitel CERN. Informace o této akci a jejím internetovém přenosu naleznete zde.

A konečně 5. července zahájí CERN „Běh 3“. Jedná se o nové období sběru dat na Velkém hadronovém urychlovači po třech letech modernizace a údržby. Naladit se na něj můžete také prostřednictvím kanálů sociálních médií CERNu nebo satelitního spojení. Příslušné odkazy najdete zde: Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn.

O čem je teorie portálu CERN z 5. července 2022?

Uživatelé sociálních sítí TikTok a YouTube využili příležitosti, kterou jim poskytlo zahájení běhu 3 CERN 5. července 2022, k šíření nepodložených teorií o „portálu“ otevírajícím se do „jiných dimenzí“.

Tvůrce videí na TikToku a YouTube Spiritual Battle sestavil sérii videí, mimo jiné od jiných uživatelů, v nichž se objevují různá tvrzení o tom, čeho chce CERN 5. července dosáhnout.

„Připravte se na posuny časových linií, Mandelovy efekty,“ říká jedno z nich. „Uvidíte mnohem víc, než jste kdy viděli.“

„Začněte hledat spoustu různých typů Mandelových efektů,“ varuje další, „víry na obloze a podobné věci. V CERNu se chystají znovu spustit reaktor s nejvyššími energetickými hladinami, jaké kdy byly v tomto reaktoru.“

Jsou pravdivá tvrzení o tom, že CERN 5. července 2022 otevře portál nebo postaví Jákobův žebřík?

Část toho, co někteří zastánci konspiračních teorií tvrdí o CERNu, je pravdivá. Například je pravda, že detektory ATLAS a CMS v CERN očekávají, že během třetího běhu „zaznamenají více srážek“ než za dva předchozí fyzikální běhy LHC dohromady.

Urychlovač dosáhne v některých srážkách nového světového energetického rekordu 13,6 bilionu elektronvoltů (13,6 TeV). Elektronvolt je míra množství kinetické energie. Podle vlastního slovníku pojmů CERNu má letící komár energii přibližně jeden bilion elektronvoltů.

Tvrzení týkající se údajného „plánu“ na „otevření portálů“, kterými by 5. července 2022 mohly projít „duchovní bytosti“ – a která spojují činnost CERN s biblickými proroctvími – nám však příliš nepomáhají pochopit, co se uvnitř Velkého hadronového urychlovače vlastně děje.

Uživatelé Redditu o tom diskutovali na fóru k tomuto tématu. A jak někteří poznamenávají, obrovské množství vysokoenergetického kosmického záření dopadá na Zemi po celou dobu její existence. Generování několika dalších v podzemním tunelu nás pravděpodobně masově neovlivní.

Jiný drolly poznamenává: „Nikdy jsem neslyšel, že by někdo vysvětlil, proč by se to mělo stát, kromě ‚protože CERN‘.“

Zdroj: thefocus.news