Ozbrojenci Talibanu publikovali parodii na slavné vyvěšení americké vlajky nad japonským ostrovem Iwodžima. (Foto: Twitter)

Podle zpravodaje Fox News se takto snaží afghánští radikálové nabrat do svých řad nové podobně smýšlející lidi.

„Takto fungují,“ říká korespondent Aisha Hosni, „využívají propagandu, pokračují v práci na Twitteru. A s pomocí těchto metod budou pokračovat v náboru dalších a dalších bojovníků.“

Moderátoři televizního kanálu vyjadřují vážné znepokojení nad zbraněmi, které tam americké ozbrojené síly zanechaly.

„Myslím, že kdybyste se zeptali jakéhokoli válečného zpravodaje, který by pokrýval Afghánistán, řekl by vám, že může přesně předpovídat, co bude dál,“ říká Aisha Hosni.

„Podívejte, máme vojenské stratégy, naše armáda je vždy eminentně připravená. Otázkou je, zda se touto cestou vydá Bidenova administrativa. A zdá se, že jsme viděli nějaké náznaky záměrů administrativy. Nyní důvěřují Talibanu, jednají s ním, aby situaci nějak stabilizovali a dali lidem možnost dostat se na letiště. Otázkou je, zda budou i nadále jednat s Talibanem. Zdá se, že prezident Biden dostal otázku: „Věříte Talibanu?“ A to je otázka, kterou mu musíme v příštích dnech pokládat znovu a znovu.“

Ostrov Iwodžima se stal dějištěm důležité bitvy druhé světové války. Bitva o Iwodžimu probíhala od 16. února 1945 do 26. března 1945 a jejím důsledkem bylo, že ostrov zůstal okupován Spojenými státy až do roku 1968. Právě na hoře Suribači pořídil 23. února 1945 Joe Rosenthal jednu z nejslavnějších fotografií celé války.

Zdroj: pz.cz