Ve vysílání Radiožurnálu promluvil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek o tom, kdo bude potřebovat třetí dávku očkování. Zmínil také to, kdy by k tomu podle něj mělo dojít. (Foto: Flickr)

Web Radiožurnál píše, že má k dispozici prohlášení čtyř odborných společností, ze kterých vyplývá, že ochrana očkováním proti covidu-19 po čase klesá. Vyplývá to ze zahraničních dat.

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek ve vysílání Radiožurnálu uvedl, že třetí dávku potřebují lidé se sníženou imunitou i senioři.

„Kromě lidí, u kterých se ukazuje, že potřebují dokončení toho základního očkování třemi dávkami – a to jsou třeba transplantovaní, ale i osoby se závažnou, středně těžkou nebo těžkou poruchou imunity –, tak jsou to pak kategorie lidí, kde se ukazuje potřeba přeočkování z důvodu oslabení ochrany v čase. Patří mezi ně v tuto chvíli senioři ve věku 65 a více let a také lidé takzvaně institucionalizovaní, to znamená lidé v domovech důchodců, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro osoby se zdravotním postižením a podobně,“ konstatoval.

Dodal, že kromě toho jde o vybrané osoby s chronickým onemocněním a kategorie profesionálů, kde se může posílit ochrana před přenosem na pacienty a na klienty.

Co se týče samotné očkovací látky, pak Chlíbek tvrdí, že momentálně jsou k dispozici taková data, že u osob, které byly očkované tzv. RNA vakcínami, tedy Pfizer nebo Moderna, by se použily tyto samé očkovací látky na přeočkování.

„A u osob očkovaných vektorovou vakcínou už jsou data, která potvrzují, že i těmto lidem je vhodné doporučit RNA vakcínu na přeočkování. Takže pro prakticky všechny skupiny osob bez ohledu na to, kterou vakcínou byly očkovány v minulosti, je možné využít RNA vakcíny na přeočkování,“ dodává.

Co se týče vakcíny Johnson&Johnson, tam je těch údajů zatím málo. Chlíbek ale vysvětlil, že je to vektorová vakcína na jednodávkovém schématu. „Bylo by až neuvěřitelné, kdyby vektorové vakcíny s dvoudávkovým schématem potřebovaly přeočkování a jednodávková nikoliv,“ uvedl s tím, že pakliže člověk splňuje kritéria, která byla uvedena, měl by dostat ještě jednu dávku RNA vakcíny.

Přeočkování by mělo být provedeno za osm až 12 měsíců po druhé dávce, protože jsou klinické studie ukazující účinek třetí dávky, která byla aplikována dobrovolníkům osmý až devátý měsíc po druhé dávce.

„Doporučený interval je osm až 12 měsíců od druhé dávky, a tím pádem to vypadá, že lidé, kteří byli očkovaní v lednu, v únoru, tak by mě nejdříve mohli dostat přeočkování v měsících září nebo říjnu s tím, že by mělo být provedeno nejpozději do toho ledna, února příštího roku,“ dodal.