Jedná se o jeskyni Son Doong, která je největší jeskyní na světě, o které víme. (Foto: Youtube)

Jak vznikla jeskyně Son Doong

Jeskyně Son Doong je nejcennějším objevem na objevitelské cestě za posledních 30 let Britské asociace pro výzkum jeskyní (British Cave Research Association)

Jeskyně Son Doong vznikla přibližně před 2 a 5 miliony let. Jeskyni Son Doong poprvé objevil v roce 1991 místní člověk jménem Ho Khanh. Poté jeskyni prozkoumala skupina vědců z Britské asociace pro výzkum jeskyní a v roce 2009 ji zveřejnila. Jedná se o největší jeskyni na světě.

Son Doong a velikost

Má šířku 150 metrů, výšku více než 200 metrů a délku asi 9 kilometrů. To znamená, že jeskyně Son Doong je vyšší než velká pyramida v egyptské Gíze.

National Geographic kdysi přirovnal: Jeskyně Son Doong je tak vysoká, že se do ní vejde 25 dvoupatrových autobusů, a přesto je pohodlná.

S takto impozantní velikostí překonala jeskyně Son Doong jeskyni Jelení v malajsijském národním parku Gunung Mulu (s výškou 100 m, šířkou 90 m a délkou 2 km) a stala se největší přírodní jeskyní na světě.

Některé části jeskyně Son Doong jsou navíc obrovské až 140 x 140 m, přičemž krápníkové sloupy dosahují výšky až 14 m. Jeskyně Son Doong má část o šířce přibližně 91,44 m a klenba jeskyně je vysoká přibližně 243,84 m – to je dost na to, aby se do ní vešla 40patrová budova.

Velkolepá krása jeskyní

Turisté jsou ohromeni její mohutnou velikostí lepší je dvěma fakty jeskyně Son Doong: podzemní řeky a jezera. V ústí jeskyně Son Doong se v zimě a na jaře nachází velké jezero. Protože je jezero tak velké a hluboké, turisté se přes něj musí přepravit na člunu, aby mohli pokračovat v cestě.