V NATO prohlásili, že nedůvěřují ruskému návrhu na vyhlášení moratoria na rozmístění raket středního a kratšího doletu. (Foto: Navy.mil)

Mluvčí Aliance Oana Lungescu sdělila Sputniku, že iniciativa Moskvy „ignoruje realitu na místech“. Obvinila Rusko z toho, že již „porušilo smlouvu INF a rozmístilo SSC-8“.

„Dokud Rusko nezlikviduje systém SSC-8, není toto moratorium na rozmístění reálným návrhem,“ řekla.

Lungescu vyzvala Rusko, „aby se zachovalo jako odpovědný mezinárodní subjekt“.

Dodala, že spojenci z Aliance učinili vlastní odhad a dospěli k závěru, že tato raketa „porušuje smlouvu INF“. Moskva ale trvá na tom, že má dolet kratší než 500 km.

„Nechystáme zrcadlovou odpověď na to, co dělá Rusko. Nepřejeme si nové horečné zbrojení a nehodláme rozmístit v Evropě nové jaderné zbraně skladované na zemi,“ řekla na závěr Lungescu.

Dodala, že spojenci jsou i nadále „pevně věrni myšlence zachování účinné kontroly nad zbraněmi, odzbrojení a nešíření“.

Komentář Lavrova

Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov prohlásil, že země NATO mají vysvětlit stálé odmítání návrhů Moskvy na dialog, a také všech návrhů na projednání podstaty obvinění dřív, než činit prohlášení o tom, že si ruský návrh na moratorium na rozmístění raket středního a kratšího doletu nezasluhuje důvěry.

„Nemluvě o tom, že Američané jenom za tři roky po tomto obvinění nám konečně řekli, o co jde, a poskytli číslo výrobku a datum zkoušek,“ řekl Lavrov v interview pro list Kommersant.

„Hned jsme jim na to sdělili, že se zkoušky konaly, že výrobek máme, a pozvali je, aby se na něj přišli podívat,“ dodal.

Lavrov také řekl, že všechny ruské výzvy, aby Američané poskytli důkazy, že testovaná raketa porušuje smlouvu INF, byly rozhodně zamítnuty.

Návrh Putina

Deník Kommersant předtím napsal s odkazem na informovaný zdroj, že Vladimir Putin zaslal 19. září generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi, hlavě diplomacie EU Federice Mogheriniové, a také hlavám řady zemí, včetně členů NATO, návrh ohledně moratoria na rozmístění v Evropě a dalších regionech raket středního a kratšího doletu.

Prezidentovo poselství následovalo po vypršení platnosti smlouvy INF.

Situace se smlouvou INF

Ruské ministerstvo obrany učinilo předtím prohlášení, že „Rusko nezkoušelo a nemá ve výzbroji, na rozdíl od USA, rakety středního a kratšího doletu“.

Vojenský úřad zdůraznil, že Moskva „nemá v plánu rozmístění těchto raket ani v Evropě, ani v jiných světových regionech, dokud se tam neobjeví podobné zbraně americké výroby“.

Smlouva INF vypršela 2. srpna. USA oznámily na začátku roku jednostranné vystoupení z této smlouvy a obvinily Rusko z jejího dlouhého porušení. Moskva tato obvinění popřela.

Putin podepsal na začátku července zákon o pozastavení smlouvy. Rusko nejednou prohlásilo, že plní všechny body smlouvy INF.

Lavrov poznamenal, že Moskva má velmi vážné otázky vůči Washingtonu ohledně splnění smlouvy samotnými Američany. Podle jeho slov jsou americká obvinění z porušení INF nepodložená.

Zdroj: snews.com