Část českých poslanců navrhuje připravit Českou televizi (ČT) o příjmy z některých poplatků. Jde o poplatky seniorů, tělesně postiženích, zaměstnanců a živnostníků s nejnižšími příjmy. (Foto: Wikipedia)

S návrhem přišli sociální demokraté Jaroslav Foldyna a bývalý ministr kultury Antonín Staněk a bývalí členové SPD Marian Bojko, Lubomír Volný a Ivana Nevludová. Poslanci doufají, že jejich návrh získá podporu hnutí ANO.

Podle Foldyny je návrh pouze prvním dílčím krokem ke komplexní změně systémů financování a kontroly České televize. Politik k tomu dodal, že poslanci také hodlají urychleně připravit novelu zákona, ve které by se předpokládalo úplné zrušení televizních poplatků pro ČT a změna mechanismů její kontroly. Právě tyto mechanizmy považují za nedostatečné.

Stranický kolega Foldyny a Staňka Roman Sklenák však iniciativu kritizoval. Poslanec si myslí, že nejde o jednání ve prospěch uvedených skupin lidí ale pouze o útok na Českou televizi, sdělil Právu.

„Jsem přesvědčen, že nejde o přilepšení seniorům a nízkopříjmovým spoluobčanům, ale o útok na ČT. Zažíváme to řadu let. Někteří politici chtějí z ČT udělat vládní televizi, stejně jako tomu je v Maďarsku. Začíná to tím, že přiškrtíme příjmy, začne klesat sledovanost a na konci je ovládnutí média politiky,“ uvedl.