Syrský poslanec Muhannad al-Hadž v rozhovoru pro Sputnik uvedl, že se syrská vláda připravuje na operaci v Idlibu na všech úrovních: na bojovém poli i za vyjednávacím stolem.

Vojenské jednotky byly staženy na hranici s touto provincií a ve spolupráci s ruskými a íránskými spojenci se detailně pracuje na plánu budoucí operace. „Syrské a ruské vzdušné síly provádějí průzkum pozic teroristů Fronty an-Nusrá*, kteří si je za poslední čtyři roky dobře opevnili. Pak se údaje pečlivě zaznamenávají. Je to velmi zodpovědná práce, neboť v Idlibu žije velký počet civilistů, a proto nesmí dojít k chybě," řekl poslanec.

„Přitom syrská vláda pokračuje pracovat na mírovém řešení konfliktu, aby co nejvíce ozbrojenců složilo zbraně a vrátili se k mírovému životu. Pokračují přípravy na otevření humanitárního koridoru u Abú ad-Duhú. Civilisté budou moci odejít do bezpečné oblasti, kterou kontroluje syrská armáda," uvedl al-Hadž.

Pokračují přípravy na politické úrovni, neboť pozice Ankary se stala mnohem loajálnější k činnosti syrské vlády. Tomu z velké části přispělo zhoršení vztahů mezi USA a Tureckem.

„Díky armádě Syrské demokratické síly byly poraženy, když se pokoušely chopit moci na severu Sýrie. Vojáci vrátí kontrolu nad veškerou syrskou zemí. V zemi nebudou žádné ozbrojené struktury kromě armády a policie. V Sýrii nedojde k rozkolu. Část Kurdů se chce oddělit, ale k tomu nedojde," řekl syrský poslanec Muhannad al-Hadž.