Unikátní nálezy, které patří do doby Velké vlastenecké války, objevili účastnici pátrací expedice, která teď probíhá na ostrově Velký Tjuters u Petrohradu. Podařilo se tady nalézt bunkr německého vedení a také vykopat protiletadlovou baterii, která byla celá zasypaná pískem.

Podle slov vedoucího expedice Gogland Artěma Chutorovského je toto opevnění náhradním místem, odkud velitel řídil obranu ostrova při útocích sovětského letectva nebo dělostřeleckých ostřelováních z lodí Baltského loďstva.

Bunkr je dobře zachován, ale je doslova zaplněn odpadky. Na kompletní vyčištění bunkru členové expedice potřebovali několik dnů. Účastníci expedice vynesli z podzemí tuny odpadků, písku a kamenů. Po takovém úklidu byly na zdech nalezeny nápisy v němčině. Dokonce je uvedeno datum: březen 1944.

Na místě byl nalezen ještě jeden dárek, který byl schován pod tlustou vrstvou písku. Je jím protiletadlová baterie. Aby se účastníci expedice k artefaktu dostali, museli vykopat třímetrovou díru.

​Blíž se však členové nedostali, protože to byla past. Pod dělem jim Němci nechali celou hromadu munice. Na pomoc dorazili vojenští pyrotechnici.