Americký prezident Donald Trump prohlásil, že možná ofenzíva syrské armády v provincii Idlib by byla „velkou humanitární chybou“, a vyzval, aby tomu bylo zabráněno.

„Syrský prezident Bašár Asad by neměl bezohledně útočit na provincii Idlib. Rusové a Íránci by udělali vážnou humanitární chybu, kdyby se zúčastnili této potenciální lidské tragédie. Statisíce lidí mohou zahynout. Zabraňte tomu!," napsal Trump na Twitteru.

Území provincie Idlib v současné době prakticky nekontrolují syrské vládní síly.

Nacházejí se tam bojovníci ozbrojené opozice a také teroristé z řady skupin, kteří periodicky útočí na pozice syrských vojsk.

Na Ministerstvu zahraničních věcí RF dříve prohlásili, že nikdo nemá zájem o aktivní bojové akce v Idlibu, které by si mohly vyžádat hromadné lidské oběti.

Kolem Sýrie v posledních dnech stoupá napětí.

Mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, učinil prohlášení, že podle zpráv z nezávislých zdrojů chystají teroristé z fronty Hajat Tahrir aš-Šam (zakázaná v RF) provokaci, aby obvinili Damašek z použití chemických zbraní proti civilistům v syrské provincii Idlib.

Šéf Pentagonu James Mattis dříve prohlásil, že USA aktivně projednávají s Ruskem odvrácení eventuálního nasazení chemických zbraní v Sýrii.

Zdroj:  theguardian.com