Ministerstvo zahraničních věcí Sýrie poslalo dva dopisy OSN v souvislosti s novým leteckým úderem mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, jejíž oběti bylo 26 lidí, uvedla agentura SANA. (ilustrační foto)

Agentura SANA už v pátek uvedla, že 26 lidí zemřelo v důsledku leteckého útoku koalice vedené Spojenými státy v městě Hadžin v provincii Deir az-Zour.

„Ministerstvo zahraničí poslalo dva dopisy generálnímu tajemníkovi OSN a Radě bezpečnosti OSN v souvislosti s trestným činem, který spáchalo letectvo nezákonné koalice vedené Spojenými státy včera v noci, která zabila 26 civilistů ve vesnici Hadžin východně od města Deir-az-Zour," informovala syrská zpravodajská agentura .

Podle syrského ministerstva zahraničí incident „znovu vyzdvihuje falešné výroky USA o boji proti terorismu" a potvrzuje, že cílem je „zabít co možná nejvíce synů syrského lidu". Ministerstvo zahraničí uvedlo, že koalice se dopustila zločinů proti lidskosti.

„Sýrie znovu žádá Radu bezpečnosti, aby se zavázala k vážným a okamžitým opatřením, aby se zabránilo opakování těchto útoků … a vytvoření mezinárodního nezávislého mechanismu k vyšetřování těchto zločinů," uvedla agentura.

Koalice následně reagovala slovy, že případ údajně prošetří.

„Slyšeli jsme obvinění, že civilisté byli údajně zabiti při útoku na Hadžin. Při procesu přísného plánování přijímáme výjimečná opatření, abychom zabránili civilním ztrátám při stanovení cílů IS  a vážně bereme všechna civilní úmrtí. V současné době se to vyšetřuje," uvedl ve svém prohlášení zástupce koalice.

Koalice vedená USA pravidelně bombarduje Hadžin. Syrské média opakovaně informovala o použití bílého fosforu ze strany koalice při leteckých útocích. Syrské orgány vyzvaly OSN, aby přijala opatření proti pachatelům a zastavila nezákonný pobyt koalice na území SAR. Zástupce Pentagonu pak prohlašoval, že americká koalice nezveřejňuje jaký druh střeliva používá v Sýrii, ale že vyhovují mezinárodním normám.

Od roku 2014 Spojené státy a její spojenci vedou operaci proti „Islámskému státu“ v Sýrii a v Iráku, ale v Sýrii působí bez souhlasu oficiálních úřadů země.

Zdroj: pz.cz, sana.sy