Pandemie koronaviru by mohla vést k zhroucení Evropské unie, píše Daily Mail s odkazem na slova George Sorose. (Foto: Wikimedia)

Podle miliardáře je EU zranitelnější než Spojené státy, protože je založena na právním státu a soudní proces se pohybuje pomaleji než hrozby, jako je koronavirus.

Kontroverzní miliardář George Soros předpověděl, že koronavirus by mohl ukončit existenci EU, píše Daily Mail. Podle publikace Soros vyjádřil pochybnosti o přežití společenství, označil EU za „neplnohodnou unii“ a za zmínku také připomněl konflikt mezi Německem a Evropskou centrální bankou (ECB).

Podle Sorose je EU zranitelnější než Spojené státy nejen proto, že se jedná o „neplnohodnotnou unii“, ale také proto, že je založena na právním státu. „Kola spravedlnosti se pohybují velmi pomalu, zatímco hrozby jako koronavirus se pohybují velmi rychle. To se pro EU stává problémem,“ řekl Soros.

Soros také komentoval skutečnost, že německý ústavní soud pohrozil, že centrální banka Německa vystoupí z ECB, pokud ECB nevysvětlí proporcionálnost svého programu na nákup státních dluhopisů, které mají eurozóně pomoci udržet stabilitu. Zároveň se tak však zpochybnila platnost evropského práva. Podle miliardáře by tento krok mohl zničit EU jako instituci založenou na právním státu.

Soros navíc nevyloučil, že pandemie může změnit tvář kapitalismu, ale není možné předvídat, jak by se mohl vyvíjet.

Zdroj:  dailymail.co.uk