V neděli brzy ráno izraelské stíhačky opět zaútočily na dvě syrská mezinárodní letiště v Aleppu a Damašku, přičemž se jednalo o třetí útok Izraele během deseti dnů. (Foto: Flickr)

Obě letiště byla opět vyřazena z provozu, přičemž při úderech na mezinárodní letiště v Damašku byl zabit jeden civilní pracovník a další byl zraněn.

Syrská státní agentura SANA potvrdila, že „přibližně v neděli v 05:25 hodin ráno izraelský nepřítel současně provedl leteckou agresi s vlnami raket ze směru od Středozemního moře západně od Lattakie a ze směru od okupovaných syrských Golan, jejichž cílem byla mezinárodní letiště v Damašku a Aleppu,“ uvádí vojenský zdroj.

V prohlášení se dále uvádí: „Agrese vedla k umučení civilního pracovníka na letišti v Damašku, zranění dalšího pracovníka, kromě toho způsobila materiální škody na vzletových a přistávacích drahách obou letišť a vyřadila je z provozu.“

Poškození vzletových a přistávacích drah na obou letištích bylo natolik významné, že zastavilo všechny příchozí i odchozí lety. Některé byly odkloněny na regionální komerční letiště v Latakii.

Očekává se, že ranveje zůstanou nepoužitelné nejméně dva dny, nicméně v poslední době je zvykem, že jakmile jsou opraveny, jsou opět napadeny.

Začátkem tohoto měsíce, po útoku Hamásu na jihoizraelské osady a hudební festival 7. října, Izrael poprvé zaútočil na syrská letiště den před očekávaným příjezdem íránského ministra zahraničí do Damašku. To bylo považováno za vzkaz, který byl v konečném důsledku zaměřen na Hizballáh a Írán.

Západní tisk však mlčí, zatímco izraelská armáda bez varování či provokace podniká nestoudné akty vojenské agrese proti syrské civilní infrastruktuře.

Podél severní hranice Izraele s Libanonem dochází ke sporadickým bojům, neboť Izrael tam pokračuje v posilování sil před možnou plnohodnotnou válkou s Hizballáhem. Rostou obavy, že vzhledem k blízkosti Íránu s touto libanonskou polovojenskou skupinou by se tím srovnaly šance na válku mezi Íránem a Izraelem, do níž by se pravděpodobně zapojila i Sýrie.

Zdroj: sana.sy