Švýcarský parlament schválil zákaz zahalování obličeje v rámci legislativy, o níž se předpokládá, že je zaměřena proti muslimkám nosícím burky a nikáby. (Foto: Flickr)

Dolní komora parlamentu země ve středu drtivou většinou hlasovala pro návrh zákona, který byl přijat 151 hlasy pro a 29 proti. Horní komora již dříve schválila zákaz, který silně podporovala pravicová Švýcarská lidová strana.

Zakazuje zakrývání nosu, úst a očí na veřejných místech i v soukromých budovách, kam má přístup veřejnost.

Zákaz se nyní stane federálním zákonem a ti, kdo jej poruší, budou pokutováni částkou 1 000 švýcarských franků (1 114 USD).

Před dvěma lety Švýcarsko v referendu těsně schválilo zákaz nošení nikábů, burek, lyžařských masek a šátků na veřejnosti. Více než 51 procent hlasujících se vyslovilo pro, zatímco téměř 49 procent hlasovalo proti.

Nový zákon obsahuje řadu výjimek, mimo jiné pro domorodé zvyky, náboženské obřady, divadelní představení a zahalování obličeje ze zdravotních a klimatických důvodů.

Švýcarsko se tak zařadilo po bok několika dalších evropských zemí, které burky v nějaké podobě zakázaly, včetně Francie, Belgie, Bulharska, Rakouska, Dánska a Nizozemska.

V roce 2009 Švýcarsko v rámci další politiky zaměřené na muslimskou komunitu zakázalo po kampani vedené pravicovými stranami výstavbu nových minaretů mešit, věží, které se tradičně stavějí k promítání výzev k modlitbě.

Podle studie Lucernské univerzity z roku 2021 se počet žen, které ve Švýcarsku nosí nikáb, pohybuje mezi 21 a 37 a nebyly zjištěny vůbec žádné důkazy o tom, že by ženy nosily burku.

Muslimové tvoří asi pět procent z 8,6milionové švýcarské populace, tedy asi 390 000 lidí, z nichž většina má kořeny v Turecku, Bosně a Kosovu.

Zdroj: middleeasteye.net