Podle Sary Menkerové, generální ředitelky globální společnosti Gro Intelligence, která využívá umělou inteligenci a veřejná i soukromá data k předpovídání trendů v zásobování potravinami, dosáhla celosvětová potravinová nedostatečnost úrovně, která nebyla zaznamenána od finanční krize v roce 2008. (Foto: Flickr)

Řekla, že svět má k dispozici zásoby pšenice zhruba na 10 týdnů.

Při sobotním projevu na zvláštním zasedání Rady bezpečnosti OSN uvedla, že rusko-ukrajinský konflikt není příčinou krize v oblasti potravinové bezpečnosti, ale „pouze přilévá olej do ohně, který již dlouho hoří“.

Za hlavní příčiny krize označila odbornice rozsáhlý nedostatek hnojiv, problémy v dodavatelském řetězci a rekordní sucha.

„Není to cyklické. Je to seismické,“ řekl Menker a poznamenal, že „i kdyby válka skončila zítra, náš problém s potravinovou bezpečností v dohledné době nezmizí, pokud nebudeme jednat společně.“

Zdůraznila, že „bez agresivních globálních opatření nám hrozí mimořádné lidské utrpení a ekonomické škody“.

Krizi s obilím pociťuje celý svět, protože ceny pšenice se v posledních dvou měsících vyšplhaly na rekordní hodnoty. Velcí producenti, jako je Rusko, Kazachstán a Indie, zrušili vývoz, aby ochránili své domácí trhy, zatímco dodávky na Ukrajinu jsou kvůli probíhajícímu konfliktu ohroženy. To vyvolalo obavy z nedostatku potravin a hladu po celém světě.

Výkonný ředitel Světového potravinového programu OSN David Beasley již dříve uvedl, že 49 milionů lidí ve 43 zemích již „klepe na dveře hladomoru“.

Zdroj: infowars.com