V březnu 2014 zmizelo malajsijské letadlo letu MH370 z Kuala Lumpur do Pekingu, které letěl nad Jihočínským mořem.

Vzhledem k tomu, že početné vyhledávací operace zatím nezjistily, co se stalo, řada oddaných nadšenců se snaží zjistit, co se opravdu stalo s letadlem.

Noel O'Gara, irský spisovatel a vyšetřovatel, který se po dlouhá léta snažil zjistit, co se stalo s letem MH370, tvrdí, že letadlo bylo náhodně sestřeleno příkazem malajsijské vlády, která se nyní pokouší skrýt pravdu, píše The Daily Star.

Podle The Daily Star je klíčovým prvkem v názoru O'Gara změna v kurzu letadla poté, co ztratil kontakt s řízením letového provozu, poté řada svědků naznačila, že letadlo vypadalo jako padající v oblasti mezi Malajsií, Indonésií a Thajskem.

„Mnoho svědků v tu dobu vidělo letadlo a hlásilo to policii, ale nikdo se o svědectvích nikdy nedozvěděl," řekl O'Gara.

Jeden takový svědek, malajsijská hospodyně jménem Raja Dalelah Raja Latife, která letěla z Džiddy na palubě letu SV2058 saudské letecké společnosti, při letu okolo Čennaí údajně viděla v oceánu „stříbrný objekt", který vypadal jako letoun.

Žena tvrdila, že si hladině všimla něčeho, co se podobalo ocasu a křídlu letadla, ale mnoho pilotů odmítlo její tvrzení, protože letadlo Latife letělo příliš vysoko na to, aby žena viděla něco na hladině vody.

„Ačkoli jí úřady nevěřily, byla neústupná a velmi důvěryhodná. Můj zeť, který pracuje na policii, ji poradil, aby všechno nahlásila policii. Myslím, že se podívala do malého okna a uviděla všechno, než se letadlo potopilo," poznamenal Noel.

Podle novin bylo svědectví Latify potvrzeno britskou námořnicí Katherinou Tee, která se při zmizení MH370 plavila se svým manželem z Kóčinu (Indie) do Phuketu (Thajsko) a údajně viděla něco podobného velkému hořícímu letadlu.

Několik rybářů poblíž Banda Acehu také potvrdilo, že viděli letadlo ve vodě, ale vláda údajně ignorovala jejich svědectví, stejně jako svědectví Latify a Tee.

Noel také odmítl teorii, že MH370 zmizelo kvůli vlastnímu pilotovi, který ztratil kontrolu. Noel tvrdí, že pokud by to byla pravda, pak by informace o incidentu byly okamžitě oznámeny po provedení šetření s přihlédnutím ke svědectví všech svědků.

Boeing (let MH370) letící z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizel z radarů v noci na 8. března roku 2014. Na jeho palubě bylo 227 cestujících a 12 členů posádky. Podle výsledků mnohaleté pátrací operace, kterou financovaly úřady několika zemí, nebylo letadlo nikde nalezeno.