Jimmie Åkesson ze Švédských demokratů tvrdí, že jen díky nezbytným přípravám na Swexit může vláda maximalizovat svou vyjednávací sílu v Bruselu… (Foto: Flickr)

Švédsko se musí plně připravit na odchod z Evropské unie, aby maximalizovalo svou vyjednávací pozici s blokem, prohlásil Jimmie Åkesson, předseda protiimigrační strany Švédští demokraté.

V článku, který v pondělí zveřejnil deník Svenska Dagbladet, Åkesson a jeho spoluautor, švédský europoslanec Charlie Weimers, vyjádřili přání, aby Švédsko „maximalizovalo svůj vliv“ v Evropské unii, a nastínili tři opatření, která musí švédská vláda přijmout.

Zaprvé by měla usilovat o ústavní změny, které by zavedly „uzávěru referenda“, jež by do zákona zakotvila požadavek veřejného hlasování před tím, než budou ze Stockholmu do Bruselu převedeny další pravomoci.

Jedná se o mechanismus, který již dříve přijala Británie i Dánsko, a předseda Švédských demokratů věří, že poskytne nezbytnou pojistku proti jakémukoli pokusu o převzetí moci ze strany Bruselu.

„Pouze vědomí, že každé rozhodnutí o předání moci musí být předloženo občanům, by zpomalilo nejhorší zneužití ze strany Bruselu,“ napsala dvojice.

Za druhé, švédská vláda by měla provést nezbytné přípravy na vystoupení z Evropské unie, aby byla připravena, pokud by někdy padlo rozhodnutí o vystoupení, a aby legitimizovala jakoukoli hrozbu vystoupení při budoucích jednáních s blokem.

„Aby byla připravenost důvěryhodná, je nutné odstranit z ústavy zápisy, které uvádějí, že Švédsko je členem EU.

„Kromě toho bychom měli vyškolit kádr státních úředníků s odbornými znalostmi pro vyjednávání obchodních dohod a dalších věcí, které jsme delegovali na EU, a prostudovat, jak by se dal brexit realizovat lépe. Čím lépe budeme na odchod připraveni, tím více získáme při budoucích jednáních,“ dodali Åkesson a Weimers.

Předseda Švédských demokratů také chce, aby bylo zahájeno vyšetřování, jak lze zmírnit negativní aspekty švédského členství v EU.

Pravicová strana je v současnosti neformálním partnerem švédské vlády. Nebyla jí sice nabídnuta možnost podílet se na sestavování vlády premiéra Ulfa Kristerssona, je však signatářem koaliční dohody čtyř stran Tidö, v níž se koaliční strany dohodly na přijetí restriktivnější imigrační politiky výměnou za podporu Švédských demokratů.

Åkessonova strana se dlouhodobě vyslovuje pro vystoupení Švédska z Evropské unie, ale uznává, že tento názor v současné době nepředstavuje většinu švédských voličů. Strana v roce 2018 oficiálně upustila od podpory Swexitu ve snaze získat větší volební podporu a následně v loňských parlamentních volbách dosáhla 20,5 % hlasů.)

Zdroj: rmx.news