Americká armáda potvrdila, že v pondělí byl při operaci poblíž Aljašky sledován další ruský vojenský letoun, což je druhý takový incident během necelého týdne. (Foto: Flickr)

Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD) uvedlo, že „zjistilo a sledovalo“ jedno ruské vojenské letadlo, které operovalo v Aljašské identifikační zóně protivzdušné obrany (ADIZ). Ruský letoun zůstal v mezinárodním vzdušném prostoru a nevstoupil do výsostného vzdušného prostoru USA nebo Kanady, uvádí se v tiskové zprávě NORAD.

Ve středečním rozhovoru pro VOA odmítl představitel NORAD identifikovat typ ruského vojenského letadla a dodal, že americké stíhačky v tomto případě nevyletěly a letadlo nezachytily.

K letu došlo v době, kdy na Aljašce a v jejím okolí probíhá několik plánovaných rozsáhlých vojenských cvičení.

Minulý čtvrtek americké stíhačky F-16 a F-22 zachytily šest ruských letadel, včetně bombardérů TU-95, stíhaček SU-35 a tankovacích letounů IL-78, které vstoupily do aljašské ADIZ.

NORAD uvedl, že ruská letadla nevstoupila do výsostného vzdušného prostoru USA nebo Kanady.

ADIZ je mezinárodní vzdušný prostor bezprostředně sousedící se suverénním vzdušným prostorem, „který vyžaduje pohotovou identifikaci, lokalizaci a kontrolu všech letadel v zájmu národní bezpečnosti“, uvádí NORAD.

„NORAD je i nadále připraven použít řadu možností reakce na obranu Severní Ameriky,“ uvedlo velení.

Zdroj: voanews.com