Švédští státní zástupci oznámili, že bylo znovu zahájeno vyšetřování kvůli obvinění ze znásilnění proti zakladateli WikiLeaks Julianovi Assangovi. (Foto: Wikimedia)

V roce 2010 obvinily dvě švédské ženy Assange ze sexuálního útoku. Obvinění Assange silně popíral. Do roku 2015 uplynuly promlčecí lhůty třech obvinění, protože Assange se skrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, přičemž případ byl o dva roky později ukončen.

„Rozhodla jsem se znovu obnovit vyšetřování. Existují závažné důvody pro podezření viny Assange. Rozhodnutí uzavřít vyšetřování bylo učiněno na základě toho, že přítomnost Assange u soudu byla nemožná a nebyla založena na okolnostech případu,“ uvedla zástupkyně okresního advokáta Eva-Maria Perssonová.

Dodala, že Švédsko podá žádost o vydání zakladatele WikiLeaks. „Očekáváme, že britské úřady budou rozhodovat o vydání v létě. Do srpna 2019, kdy vyprší platnost předpisového období," uvedla Perssonová.

Mezitím šéfredaktor WikiLeaks Kistinn Hrafnsson řekl, že obnovení případu by Assange dalo šanci očistit své jméno.

„Jelikož byl Julian Assange 11. dubna 2019 zatčen, došlo ke značnému politickému tlaku na Švédsko, aby znovu zahájilo vyšetřování, ale v tomto případě vždy existoval politický tlak. Jeho obnovení dá Julianovi šanci očistit své jméno," řekl Hrafnsson.

Zdroj:  theguardian.com