Stíhačky Su-27 zachytily americké bombardéry B-52N, které se blížily k ruským hranicím z Černého a Baltského moře. Informovalo o tom Národní centrum pro obranu.(Foto: AF.mil)

„Dne 17. června 2019 posádky ruských stíhaček Su-27 zachytily strategické bombardéry B-52H amerického letectví, které se blížily ke státní hranici Ruské federace směrem od Černého a Baltského moře,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva dodává, že bombardéry neporušily hranice. Ruská letadla provedla jejich zachycení souladu s mezinárodními předpisy.

V dubnu ruská armáda uvedla, že během průzkumných misí v blízkosti vzdušného prostoru země zachytila 20 zahraničních letadel. Nebyly však zaznamenány žádné případy průniku.

V poslední době se činnost zahraničních výzvědných letadel a dronů v blízkosti ruských hranic a vojenských objektů stala mnohem intenzivnější. Zahraniční vojenské letouny se pravidelně objevují nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje a také kolem ruských základen v Sýrii.

Již v březnu byly na hranicích Ruska zaznamenány časté lety jaderných strategických bombardérů Boeing B-52H. Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzvalo Washington, aby s podobnými operacemi přestalo, ale Pentagon tuto žádost odmítl.

Minulý týden zahájilo 16 členských zemí NATO vojenské cvičení Baltops-2019. Cvičení se účastní Belgie, Německo, Spojené království, Dánsko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Norsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, USA, Turecko, Estonsko, Finsko, Francie a Švédsko.

Začátkem tohoto měsíce oznámil americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci s polským prezidentem Andrzejem Dudou, že USA pošlou do Polska dalších 1000 vojáků.

Duda také navrhl, aby USA v Polsku zřídily stálou základnu, ale Trump tuto nabídku přijal. Moskva odpověděla tím, že v případě útoku z polského území proběhnou odvetná opatření.