Spoluzakladatel Wikipedie odhalil bombu týkající se dlouhodobého podezření ze zásahů a manipulací amerických zpravodajských služeb do nejznámější internetové encyklopedie na světě. (Foto: Wikimedia)

Spolutvůrce stránek Larry Sanger hovořil s novinářem Glennem Greenwaldem v jeho podcastu „System Update“ a nastínil známé snahy amerických zpravodajských služeb o „informační válku“, které z Wikipedie do jisté míry učinily nástroj „kontroly“ levicově-liberálního washingtonského deep state.

Někteří pozorovatelé, kteří dlouhodobě sledují a pečlivě dokumentují zapojení americké vlády do hlavních platforem sociálních médií i do samotné Wikipedie, to komentovali slovy: „CIA řídí Wikipedii.“ Páni, to je šok. Sanger během Greenwaldova pořadu tvrdil: „Máme důkazy o tom, že již v roce 2008 byly počítače CIA a FBI používány k úpravám Wikipedie,“ načež upozadil: „Myslíte si, že to tehdy přestali dělat?“.

Sanger vysvětlil, že zpravodajské služby „platí nejvlivnější lidi, aby prosazovali jejich agendu, s níž jsou již většinou v souladu, nebo prostě rozvíjejí své vlastní talenty v rámci komunity, naučí se hru na Wikipedii a pak prosazují to, co chtějí říct, u svých lidí“.

„Velká část zpravodajství a informační války se vede online,“ dodal a pak upřesnil: „na webových stránkách, jako je Wikipedie.“ Z tohoto důvodu spolu s dalšími, které v rozhovoru zkoumal, ji Sanger označuje za „nejzkreslenější encyklopedii“ v historii.

Popsal, že manipulace této nesmírně rozsáhlé platformy a úložiště informací ze strany amerických zpravodajských služeb probíhá již více než deset let (Wikipedie byla založena a na internetu se objevila v roce 2001).

Greenwald upozornil zejména na heslo Wikipedie na téma konspirační teorie Biden-Ukrajina a poukázal na to, že „existuje hora důkazů, které ukazují, že Hunter Biden dostával od vedení Burismy 80 000 dolarů měsíčně“. Je prokázáno, že vedoucí pracovníci Burismy „dostávali velkou hodnotu v podobě přístupu k Joe Bidenovi, nejdůležitějšímu představiteli USA v otázce Ukrajiny,“ uvedl Greenwald. „A přesto podle článku na Wikipedii tyto důkazy neexistují, je to jen naprostá konspirační teorie.“

„Nezapomeňte, že to má být neutrální encyklopedie bez ideologie,“ zavtipkoval pak Greenwald sarkasticky.

Podívejte se na celý rozhovor se spoluzakladatelem Wikipedie:

Níže je uvedena část přepisu rozhovoru se Sangerem, v níž Greenwald pranýřuje přístup Wikipedie k celému skandálu Biden-Ukrajina:

„Hned první věta zní: „Konspirační teorie Biden-Ukrajina je sérií nepravdivých obvinění, že se Joe Biden v době, kdy byl viceprezidentem Spojených států, podílel na korupčních aktivitách souvisejících s jeho synem Hunterem Bidenem, který byl členem představenstva ukrajinské plynárenské společnosti Burisma.““

„V rámci snah Donalda Trumpa a jeho kampaně v kauze Trump-Ukrajina, která vedla k prvnímu Trumpovu impeachmentu, byly tyto nepravdy šířeny ve snaze poškodit pověst a šance Joea Bidena během prezidentské kampaně v roce 2020,“ píše se ještě v hesle na Wikipedii.

„Takže si všimněte: Bidenův ukrajinský skandál je – podle Wikipedie – „Bidenova ukrajinská konspirační teorie“, ale Trumpův spor týkající se Ukrajiny je „Trumpův ukrajinský skandál“. Vše je napsáno tak, aby to odpovídalo liberálnímu pohledu na svět a mluvícím bodům Demokratické strany.“

Oba se také shodli na tom, že záznamy na Covidu silně podléhají propagandě a zkresleným informacím:

„Řeknu vám jeden fakt,“ řekl Greenwald. „Názor předních vědců amerického ministerstva energetiky i FBI je takový, že nejpravděpodobnějším vysvětlením toho, jak pandemie Covid vznikla, je výzkum, který byl financován Spojenými státy a prováděn v laboratoři ve Wuhanu. Ani byste netušili, že je to pravda – v jedné z nejdůležitějších otázek posledního desetiletí: „Kde se vzala pandemie Covid?“.

„Každé slovo (na Wikipedii) má naznačovat, že pouze pravicoví zastánci konspiračních teorií by vkládali jakoukoli věrohodnost do teorie, že virus pochází z (laboratorního) úniku, a nikoli z přirozeně vzniklé události, přestože nejlepší světoví virologové psali doktoru Faucimu na začátku pandemie a byli neoblomní, že důkazy odpovídají manipulaci v laboratoři.“

„Kdybyste požádali Joy Reidovou, aby se vyjádřila k pandemii Covidu, přesně to by vám řekla. A to platí téměř o každém vstupu. Když jsem se začal dívat na (Wikipedii) v posledních šesti měsících, šokovalo mě, jak do očí bijící to bylo.“

Sanger vysvětlil, že před deseti lety Wikipedie „bývala tak trochu antiestablishmentová“, ale pak se zdálo, že byla unesena. „Zhruba mezi lety 2005 a 2012 došlo k velmi výraznému posunu k tomu, že se Wikipedie stala hlásnou troubou establishmentu. Bylo to úžasné. V roce 2001 by mě to nikdy nenapadlo,“ uzavřel spoluzakladatel webu.

Zdroj: unz.com