Španělská rozvědka chtěla před referendem o nezávislosti destabilizovat Katalánsko, tvrdí José Manuel Villarejo. (Foto: Wikimedia)

Teroristické útoky ve Španělsku v roce 2017 byly zinscenovány Národním zpravodajským centrem (CNI), uvedl ve čtvrtek bývalý vysoký policejní důstojník José Manuel Villarejo.

Cílem bylo destabilizovat Katalánsko před referendem o nezávislosti, ale výsledek, který si vyžádal 16 mrtvých, byl chybným odhadem, uvedl podle agentury Catalanews José Manuel Villarejo.

S odvoláním na Villarejoovu výpověď u soudu zpravodajský portál uvedl, že útoky, při nichž nákladní auto najelo do chodců na barcelonské třídě La Rambla, „byly vážnou chybou“ bývalého ředitele Národního zpravodajského centra (CNI) Felize Sanze Roldana.

Villarejo svými výroky vyvolal pobouření části katalánských politických stran, zejména těch, které jsou pro nezávislost regionu.

Katalánský prezident Pere Aragones požádal španělskou vládu, aby se útokem znovu zabývala, a požádal právní tým své administrativy, aby výroky bývalého důstojníka přezkoumal.

Předsedkyně parlamentu Laura Borrasová rovněž požádala právní tým regionálního shromáždění, aby případ předal státnímu zástupci.

Dne 17. srpna 2017 narazila dodávka řízená členem extremistické teroristické buňky do chodců na známé třídě Las Ramblas, přičemž zahynulo 13 lidí a 120 jich bylo zraněno. Čtrnáctá oběť později na následky zranění zemřela.

Dvaadvacetiletý marocký řidič při útěku zavraždil další osobu, ukradl auto a z místa odešel pěšky.

O několik hodin později provedlo pět členů teroristické buňky druhý útok o 100 km dále v pobřežním městě Cambrils, kde narazili do chodců a smrtelně pobodali ženu.

O několik dní později bylo šest teroristů zastřeleno policií na vinici nedaleko Barcelony a další dva členové zemřeli při výbuchu bomby v dílně.

Zdroj: aa.com.tr