I když vzestup varianty BA.2 vede v USA k novému kolu posilování vakcíny covid-19, společnost Moderna pozoruje známky zpomalující se poptávky v jiných částech světa. (Foto: Flickr)

Agentura Bloomberg v úterý informovala, že společnost Covax, která byla hlavním odběratelem dávek vakcíny covid-19 pro země s nízkými a středními příjmy, letos neuplatní opci na nákup dalších dávek od společnosti Moderna (ticker: MRNA).

V prohlášení pro Barron’s společnost Moderna potvrdila, že Covax, globální koalice podporovaná Světovou zdravotnickou organizací, nevyužil dvě opce na 166 milionů dávek, z nichž jedna má být dodána ve třetím čtvrtletí roku 2022 a druhá ve čtvrtém čtvrtletí. Poslední lhůta uplynula v pátek.

Zpráva agentury Bloomberg rovněž uvádí, že Africká unie neuplatní opci na 60 milionů dávek ve druhém čtvrtletí, ačkoli společnost Moderna uvedla, že rozhodnutí Africké unie oznámila na začátku ledna.

Akcie společnosti Moderna v úterý klesly o 6 %. V letošním roce akcie poklesly o 34,2 %. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,3 % a index S&P 500 se snížil o 0,8 %.

Tato rozhodnutí přispívají ke složitému obrazu vznikajícího trhu s vakcínami covid-19. Analytici podle společnosti FactSet očekávají, že prodeje vakcíny covid-19 společnosti Moderna klesnou z letošních 21,5 miliardy USD na 10,7 miliardy USD v příštím roce a na 7,9 miliardy USD v roce 2024. Tyto odhady však vycházejí z očekávání ohledně budoucího průběhu viru, která se teprve vyvíjejí.

Společnost Moderna koncem minulého měsíce uvedla, že má na rok 2021 podepsané předběžné kupní smlouvy v hodnotě 21 miliard USD a opce v hodnotě 500 milionů USD. V té době uvedla, že probíhají jednání o dalších zakázkách na rok 2022, mimo jiné s USA.

Rozhodnutí společnosti Covax nevyužít opce by mohlo souviset jak se samotnou společností Covax, tak s celosvětovou situací v oblasti vakcín. Snaha společnosti Covax se v prvních letech pandemie potýkala s problémem sehnat značný počet dávek; podle agentury Reuters dodala k 1. dubnu 1,4 miliardy dávek.

Přesto zůstává budoucnost celosvětové očkovací kampaně nejistá. Zavádění vakcín v Africe je nejisté. Nedávná zpráva deníku New York Times ukázala, že i když je nyní v Africe k dispozici více dávek vakcín, problémy s dodávkami a infrastrukturou očkování brzdí.

Novější výzkumy, které ukazují, že účinnost i těch nejlepších vakcín covid-19 v prevenci infekcí je omezenější, než se doufalo, vyvolaly otázky ohledně celkového cíle celosvětové očkovací kampaně.

Přesto Světová zdravotnická organizace ve své zprávě z minulého týdne uvedla, že se drží svého cíle, aby každá země proočkovala 70 % své populace, „zejména když jsou národní programy navrženy tak, aby tohoto cíle dosáhly prostřednictvím vysokého pokrytí vakcínami nejprve u vysoce prioritních skupin“.

Zdroj: barrons.com