Podle úterní zprávy společnost Johnson & Johnson koncem loňského roku zastavila výrobu své jednorázové vakcíny covid-19 v jediném závodě, který vyrábí použitelné dávky. (Foto: Flickr)

Zastavení výroby v nizozemském závodě je dočasné – výroba vakcíny by měla být obnovena někdy v březnu, uvedl deník New York Times s odvoláním na zdroje blízké této záležitosti.

I když není jasné, zda odstávka, která začala koncem loňského roku, měla vliv na dostupnost vakcíny, mohla by snížit dodávky společnosti Johnson & Johnson o několik set milionů dávek, uvedl jeden ze zdrojů listu.

Jiná zařízení byla pověřena výrobou vakcíny J&J, ale buď stále čekají na schválení regulačních orgánů, nebo ji ještě nevyráběla, uvedly Times.

Společnost Johnson & Johnson se již zpozdila s dodávkami své jednorázové vakcíny covid-19 do chudších zemí. Závod v nizozemském městě Leiden podle zprávy místo toho přesunul své úsilí na výrobu experimentální vakcíny k léčbě nesouvisejícího viru.

Závod od té doby vyrábí vakcínu proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), která má být použita v klinické studii u starších dospělých v bohatých zemích, uvedl zdroj blízký této záležitosti pro deník Times.

Očekává se, že vakcína bude k dispozici až za několik let, i když se prokáže její účinnost. RSV, který způsobuje mírné příznaky podobné nachlazení, každoročně zabije přibližně 14 000 starších Američanů. Johnson & Johnson je jednou z několika společností, které se snaží vyvinout první vakcínu proti ní.

Zdroj: nypost.com