Na síti se objevilo nové video se svědky pádu malajského Boeingu letu MH17, které vrací do hry spekulací ukrajinské stíhačky.
Publikovala ho na YouTube Bonanza Media, platforma nezávislých novinářů a nabourává, jako řada dalších údajů, na Západě přijímanou verzi, že Boeing nad Donbasem byl v roce 2014 sestřelen opolčenci za pomoci ruské armády. (Foto: Youtube)

Jeden z nových očitých svědků, obyvatel vesnice Ochovčik, uvedl, že slyšel rány, a pak si všiml, jak stíhačka letěla směrem k Debalcevu.

„Později jsme se divili, proč ve zprávách říkali, že sestřelili (Boeing) raketou, a o letadlech nic neřekli," dodal.

Další svědek řekl, že v určitém okamžiku viděl, jak mu vojenské letadla začínají přelétávat nad hlavou, a pak zazněly silné rány.

„A viděl jsem, že za mraky už padal letoun. Padal jako listí ze stromu,“ řekl.

Jiný očitý svědek řekl, že do letadla zasáhla malá raketa, ale neviděl samotnou raketu, ale všiml si pouze stopy, které zanechala.

Video publikovali tvůrci platformy pro nezávislé novináře Bonanza Media, Jana Erlashova a Max van der Verff.

Katastrofa nastala v roce 2014 na obloze nad Donbasem, kde probíhaly střety mezi ukrajinskou armádou a opolčenci. Boeing 777, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur, byl sestřelen. Zabito bylo všech 298 lidí na palubě. Nizozemská prokuratura obvinila z katastrofy Rusko, a za základ přijala tvrzení, že letadlo sestřelil protivzdušný systém „Buk“, který byl na Ukrajinu dopraven z Ruska. To však tento výklad rozhodně odmítlo a poukázalo na „díry“ v důkazech jak mezinárodního vyšetřovacího týmu, tak nizozemské prokuratury.

Pozoruhodné přitom v této souvislosti je, že nyní nizozemský prokurátor potvrdil, že Spojené státy odmítly poskytnout údaje a záznamy o údajně stopě rakety vystřelené na Boeing letu MH17.