Americký bombardér B-52 Stratofortress nedokázal odpálit hypersonickou nosnou raketu ARRW. (Foto: Youtube)

Uvádí se, že první letové zkoušky nových zbraní proběhly dne 5. dubna nad mořským hřebenem Point Mugu u pobřeží Kalifornie.

„Americké letectvo selhalo při testování technologie hypersonických zbraní, 5. dubna během prvních letových zkoušek kvůli technickým problémům, které se objevily, nosná raketa neodstartovala,“ uvádí se v prohlášení amerického vojenského letectva.

Vojenští inženýři plánují raketu prozkoumat, aby pochopili, proč se nevypustila, a provést změny v její konstrukci.

„Zatímco start byl zklamáním, test poskytl neocenitelné informace, které je třeba prozkoumat, a pokračovat v tom. Proto provádíme testování,“ řekl Heath Collins, vedoucí programu zbraní USA pro letectvo.

Kromě spuštění ARRW měla americká armáda v úmyslu vyhodnotit výkon rakety při provozních rychlostech.

Připomeňme, že zkušební hypersonická raketa ARRW byla dodána společnosti Edwards AFB 1. března. Produkt měl být testován do 30 dnů.

V srpnu 2020 výzkumná služba amerického Kongresu uvedla, že specializované instituty amerických ozbrojených sil pracují v oblasti hypersonických zbraní ve třech směrech:

  • nejaderný rychlý útok; v rámci tohoto programu je vyvíjen kluzák a balistická raketa, odpalované z ponorek třídy Virginie;
  • hypersonická zbraň dlouhého doletu; v tomto směru navrhují zbrojíři pozemních sil kluzák s dosahem přibližně 2 200 kilometrů;
  • vzdušné zbraně rychlé reakce (AGM-183 Air-Launched Rapid Response Weapon); tento program předpokládá vytvoření bojové hlavice schopné vyvinout rychlost až 20 Ma a dolet přibližně 925 kilometrů.

Zkoušky posledního programu byly provedeny v těchto dnech.

Zdroj: defenseone.com