To nejlepší z velikonoční pošty…

Vážený pane doktore,

moc Vám děkuji nejen za Vaši moudrost, ale především za odvahu a energii, se kterou se o tuto moudrost dělíte s námi, obyčejnými lidmi, kteří se ze všech sil snažíme zachovat si alespoň zbytek zdravého rozumu v této šílené době.

Když mluvíme o zdravém rozumu, vzpomněla jsem si na nedávné vyjádření pana ministra Blatného, že epidemie se nedá řídit selským rozumem. Čím se tedy dá řídit, ptám se, zákazy a příkazy, restrikcemi, nesmyslnými nelogickými nařízeními, neustálým zavíráním všeho možného a strašením lidí? Tím, že nesmíme na své chaty v jiném okrese, kam bychom se mohli v této době uchýlit, trávili bychom čas na zahradách, chodili na procházky do lesa, a vyhnuli se tím zbytečným kontaktům s lidmi? Místo toho lidi zavřou ve městech, kde se pak hromadí v parcích, a veškerá energie se investuje do policejních sil, aby usměrňovaly „neposlušné občany“. Nebo snad „boji“ s pandemií pomůže to, že do krásné jarní přírody vyrazíme s rouškami či respirátory, které nesmíme sundat dokonce i v případě, že jdeme po prázdné ulici? Cožpak lékař neví to, co ví každý laik, jak důležitý je pro život kyslík?

Ale kdepak, potřebujeme jasná a jednoznačná opatření, která budou platit po krátkou dobu. Lidé prý tomu rozumí velmi dobře. Co na to říct? Ve skutečnosti vidíme pravý opak, opatření jsou naprosto nejasná a nejednoznačná, lidé jim nerozumí, a trvá to déle než rok. Možná by přece jen občas neuškodilo zkusit ten zavrhovaný rozum použít. Kdo ho nepoužije, nemůže ani vědět nic o tom, že to nefunguje. Obávám se, že ministerstvo zdravotnictví dělá naopak vše pro to, abychom zdraví nebyli. Jak bude asi vypadat náš imunitní systém po roce takové zdravotní péče? O mrazácích na mrtvoly a přeplněných nemocnicích slyšíme v televizních zprávách denně. Méně často se však dozvíme o tom, jak posilovat imunitní systém, abychom neonemocněli, například tím, že budeme sportovat, otužovat se, chodit do přírody a udržovat svou mysl v dobré náladě. Když se zabarikádujeme doma a nebudeme téměř vycházet ven, nebo budeme všude, dokonce i do lesa chodit v roušce, a k tomu ještě přidáme pořádnou porci strachu po zhlédnutí televizních zpráv, náš imunitní systém to rozhodně neposílí. Je naopak prokázáno, že strach a jiné negativní emoce imunitní systém oslabují.

Pokud by politici byli normální lidé, a ne psychopati, jak píšete v knize, kterou se chystám přečíst :), možná by už dávno před nás předstoupili a řekli: „Sorry, lidi, nezvládli jsme to, jdeme a pustíme k tomu někoho chytřejšího. Takže čau lidi.“ Pochopili bychom to. Málokdo z nás by na jejich místě dokázal řešit tuto situaci dokonale. To oni však nikdy neudělají, místo toho budou donekonečna opakovat ty samé chyby. Nefunkční vlády reprezentují starý řád. Vlády po celém světě se v poslední křeči snaží ze všech sil udržet starý systém, který se hroutí… Jen za to, že si dovoluji vyjadřovat tyto názory, které nejsou úplně v souladu s názory vlády a vládou podporované iniciativy Sníh, bych mohla být snadno označena za takzvaného popírače covidu. Tím rozhodně nejsem. Soucítím se všemi, které tato nemoc postihla, a vážím si práce všech lékařů a zdravotníků na covidových odděleních, kteří se denně setkávají s lidským utrpením a smrtí. Z každé nemoci mám přirozený respekt, neboť nemoc nám sděluje, že s námi něco není v pořádku. Takže covid nepodceňuji.

Celosvětová pandemie nás upozorňuje na to, že naše společnost je nemocná, že bychom měli změnit způsob života. Bohužel málokdo tuto symboliku chápe. Většina z nás očekává, že se svět vrátí tam, kde byl před vypuknutím pandemie, stačí počkat si na očkování. Je mi to líto, protože cítím, že když lidstvo nepochopí toto upozornění, mohou přijít ještě mnohem náročnější zkoušky. Máme tady novou ideologii, covidismus. Ve jménu této ideologie se kamsi vytrácí nejen zdravý rozum, jak už bylo řečeno, ale též demokracie. V boji s pandemií musí jít demokracie stranou. My, obyčejní lidé, nesmíme sami rozhodovat o svém zdraví, mohli bychom si tím třeba ublížit. Místo toho musíme poslouchat nařízení vlády, která za nás vše rozhodne. Lékaři a odborníci, kteří vyslovují jiné názory než ty, které zastává vláda a její „Sněhuláci“, jsou označováni jako dezinformátoři. „Škodlivá“ videa na internetu jsou mazána, pro naše dobro, samozřejmě, jde přece o naše zdraví. Historie se opakuje. Ukazuje nám, že všechny veliké myšlenky, světonázory a ideologie mohou být zneužity ve prospěch vládnoucí skupiny. Nezáleží na tom, zda se jedná o křesťanství, komunismus, ekologii, toleranci k menšinám či ochranu zdraví. Ve jménu ideologií se odpradávna bojovalo a ty myšlenkové vzorce, které převládaly v dané kultuře, sloužily mocným k ovládání druhých. Takto to na Zemi funguje tisíce let, jen doufám, že už bychom se od toho mohli oprostit. Také doufám, že Vesmír už tento způsob myšlení a chování nepodporuje a staré myšlenkové vzorce chování dojíždějí pouze silou setrvačnosti. Dlouho jsme si hráli na bohy, kteří mohou poručit větru i dešti, drancovali jsme přírodu, jako bychom nebyli její součástí, o to více nás překvapilo, že naši civilizaci může položit na lopatky něco tak malého jako nějaký hloupý virus, viditelný jen pod mikroskopem. Domnívám se, že tuto inteligentní bytost jménem SARS-CoV-2 nepřetlačíme silou lockdownů a restrikcí, ani před ní neutečeme, musíme ji pochopit. Měli bychom se pokusit dívat se na tuto situaci z jiného úhlu. Už Albert Einstein řekl: „Velké problémy, kterým nyní čelíme, se nedají řešit na stejné úrovni, která je vytvořila.“

Zvláštní a nevyzpytatelná nemoc a s ní spojená vládní opatření jsou náročnými učiteli této doby. Mnoho lidí dnes propadá depresím, což naprosto chápu. Je vůbec na této době (kromě pozitivních testů) něco pozitivního? Jsem optimista a domnívám se, že ano. Covid chápu jako výzvu. Pojďme se pokusit změnit sami sebe a svůj přístup k životu tak, abychom se stali skutečně dospělými, svobodnými, nezávislými a samostatnými jedinci. To ale dokážeme jen tehdy, když přijmeme zodpovědnost za své životy. Starý svět odchází, nic už nebude stejné jako dříve. Ani všechny vlády tohoto světa nás nezachrání. Nepřijde ani žádný nový spasitel, spasit se můžeme jen my sami. Jak říkali staří Mayové: „My jsme ti, na které jsme čekali.“

A další pozitivní věc je to, že je jaro, a na jaře, jak je známo, Sníh taje 🙂

Přeji Vám krásné covidové Velikonoce a hodně štěstí v boji s lidskou hloupostí!

Vaše čtenářka Dita

Jan Hnízdil