Situace týkající se migrace z Afriky do Španělska zatím nemá masový charakter a Evropa potřebuje „novou krev“, aby se předešlo stárnutí obyvatelstva. Prohlásil to španělský ministr zahraničí Josep Borrell.

„Výraz „masový" činíme banálním. Měli bychom volit výrazy pečlivěji. Veřejnost je znepokojena nesystémovým charakterem migrace, ale pravda je taková, že 600 lidí ještě není masovou migrací. Srovnejme to například s 1,3 miliony syrských uprchlíků, které nyní přijalo Jordánsko," uvedl Borrell na tiskové konferenci po setkání s jordánským ministrem zahraničí Ajmanem Safadí.

Ministr dále uvedl, že nemá cenu klopit zrak před ciframi, jelikož hovoříme o 20 000 lidí, kteří do země od začátku roku přicestovali z Afriky.

„Demokratické změny v Evropě ukazují, že pokud se nechceme postupně stát kontinentem plných starců, potřebujeme „novou krev".

A pravdou zůstává, že není pravděpodobné, že bude tato „nová krev" způsobena naší tendencí k rození dětí," dodal ministr.

Mimo to španělský ministr zahraničí přislíbil, že Španělsko poskytne pomoc Jordánsku v čelení obří výzvě, s kterou se země potýká — masovému proudění běženců ze Sýrie a Palestiny.

Zdroj:  theguardian.com