Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros v rozhovoru pro britský deník The Guardian mimo jiné uvedl, že je hrdý na to, jaké má nepřátele. Mluvil také o vývoji na Ukrajině a vyzdvihl prezidentskou kandidaturu americké senátorky Elizabeth Warrenové. (Foto: Wikimedia)

Americkému miliardáři dělá radost a je hrdý na to, jaké má nepřátele. Spory podle něj nejsou však osobní, ale ideologické.

„Když se podívám na seznam lidí nebo hnutí či zemí, které na mě útočí, vyvolává to ve mně pocit, že asi něco dělám správně. Jsem hrdý na to, jaké mám nepřátele,“ uvedl budapešťský rodák a dodal, že si výpady svých oponentů nebere osobně. Podle něj neshody nejsou osobní, ale ideologické.

Americký miliardář maďarského původu už několik desetiletí investuje do své nadační sítě Open Society Foundations (OSF), která podporuje ochranu lidských práv či rozvoj občanské společnosti po celém světě.

Sorose nejčastěji kritizuje maďarský premiér Viktor Orbán, s protivládními demonstracemi amerického miliardáře spojovali expremiér Slovenska Robert Fico nebo ruský prezident Vladimir Putin. Z nekalých úmyslů ale Sorose obvinili i americký prezident Donald Trump nebo turecký lídr Recep Tayyip Erdogan.

Na otázku, který z projektů mu dělá největší radost, Soros zmínil Ukrajinu, kde jeho nadace podporovala několik iniciativ.

„Vezměte si zemi jako je Ukrajina: prošla několika revolucemi, přičemž každá z nich selhala, a teď tam měli svobodné a spravedlivé volby,“ uvedl miliardář a dodal, že zkušenost ho naučila, že k dosažení skutečného úspěchu jsou potřeba desetiletí.

Agentura DPA uvedla, že Soros do loňského roku vložil do svých nadací přes 30 miliard dolarů (asi 700 miliard Kč). V roce 1992 pobočka OSF zahájila svoji činnost i v Praze a prostředky nadace získala i současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Sorosovy filantropické aktivity však podle něj nevychází z altruismu.

„Mám velké ego, a skrze snahu učinit svět lepším místem toto ego uspokojuji,“ uvedl Soros.

The Guardian také uvádí, že se Soros v posledních letech stal jedním z hlavních podporovatelů kampaní a kandidátů Demokratické strany. A v rozhovoru se pozitivně vyjádřil o senátorce Warrenové.

„Má na tu práci dostatečné zkušenosti a energii. Rozumí nedostatkům přetrvávajícího systému a má hodně inovativních nápadů o tom, jak je napravit. Trumpa by si v debatách namazala na chleba,“ domnívá se Soros.

Open Society Foundations miliardáře George Sorose chtějí zesílit své aktivity ve východním Německu a v dalších západoevropských regionech. Jejich cílem má být boj s rostoucím „rasismem a antisemitismem“ v těchto oblastech.

Open Society Foundations amerického miliardáře George Sorose plánují být aktivnějšími v západoevropských regionech. Mimo jiné chtějí být také velmi aktivní v zemích bývalého Východního Německa. Chtějí tam „bojovat s rasismem a antisemitismem“.

Důvodem pro tento krok jsou nové úspěchy pravicových stran v těchto zemích. Nejvíce aktivní chtějí být tyto organizace v severní Anglii, kde většina lidí hlasovala za brexit. Ve Francii financují místní aktivistické skupiny, kde je aktivity Marine Le Penové připravily o část prostředků.

Zdroj: snews.comtheguardian.com