Moskva chce, aby byla Evropská unie prosperující, stabilní a předvídatelná. V pondělí 3. srpna to oznámil tiskový mluvčí ruského prezidenta, když komentoval slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že Rusko má zájem o rozpad EU. Informovala o tom agentura Interfax.

„Evropská unie je sice hlavním obchodním partnerem Ruska, co se týče objemu, ale šlape jí na paty Čína, o čemž prezident také hovořil. Máme zájem o to, aby se prostor EU rozvíjel a aby EU prosperovala, byla stabilní a předvídatelná," uvedl oficiální mluvčí Dmitrij Peskov.

Mluvčí Kremlu také dodal, že tento postoj již opakovaně vyjádřily ruské orgány. Také uvedl, že současný stav vztahů mezi Ruskem a EU nezávisí na ruské straně.

„Pokud jde o vztah prezidenta Putina k EU, pak s musíme s lítostí říci, že se tyto vztahy nenachází na bodu mrazu kvůli Rusku. Takový stav podle našeho názoru absolutně neodpovídá ani zájmům členských zemí EU, ani zájmům Ruské federace," vysvětlil Peskov.

Peskov připomněl, že Vladimir Putin nejednou informoval o svém zájmu zlepšit vztahy s evropskými partnery. A v řadě oblastí, jak sám uvedl, probíhá spolupráce konstruktivním způsobem.

V pondělí Emmanuel Macron oznámil, že si ruského lídra váží, a to i nehledě na jeho záměr — demontovat EU. Macron dodal, že nepatří k těm, kteří považují za účelné vytvoření nových přístupů k bezpečnosti s Ruskem.