Nový kmen koronavirusu, který se objevil minulý měsíc v středočínské městě Wu-chan, má na svědomí desítky obětí, nakažených je více než 830 lidí a způsobil zablokování města s 11 miliony obyvatel. Nových opatření stále přibývá a čínské úřady přistupují i k uzavírání i dalších míst. Nejnovější se médii a sociálními sítěmi šíří šokující videa. (Foto: Twitter)
Pro některé nechutné záběry ukazují, jak Číňanka konzumuje celého netopýra v luxusní restauraci. Virální se staly hlavně kvůli tomu, že Čína je pustošena novým smrtícím virem, o němž vědci předpokládají, že pochází z létajících savců.
- Čína postaví do 6 dnů nemocnici o kapacitě tisíc míst pro nakažené koronavirem
- Smrtící virus: Lidé kolabují na ulicích. Desítky milionů lidí v karanténě, scény jako z apokalypsy. Panika, chaos a strach
První z videí ukazuje mladou ženu, která se snaží sníst netopýra, přičemž je vidět, jak kouše jedno z jeho křídel. Ve videu hovoří muž, jak dívce říká, aby jedla maso a nejedla kůži. "Měla by si jíst maso na zádech," dodává.
Hmmmm. Yup. That’ll do it. #coronavirus #coronovirus pic.twitter.com/JZO7LeSo9q
— Blanco Bronco ? (@xplant) January 24, 2020
Druhé video ukazuje děsivého netopýra "s úsměvem" umístěného ve velké misce vývaru. Přední čínský virolog, který v roce 2003 pomohl vyrovnat se s epidemií SARS v Asii, podle Daily Mail varoval, že nový kmen smrtelného koronavirus z Číny by mohl vést k propuknutí nemoci nejméně 10krát horší než byla při zdravotní krizi před 17 lety.
?? daily in #Wuhan #WuhanSARS #WuhanOutbreak to eat bats in soup ? pic.twitter.com/d9yXD3K1uo
— M.T. (@TsangMali) January 23, 2020
Netopýři se používají také v tradiční čínské medicíně k léčení mnoha nemocí včetně kašle, malárie a kapavky. Podle starodávného čínského medicínského díla Ben Cao Gang Mu se také předpokládá, že výkaly zvířete dokáží léčit oční choroby.
If more zoonotic virus are to be stoped from spillover from wildlife to humans, wildlife trade & consumption in China has to stop & be further controlled. #Wuhan #coronavirus pic.twitter.com/9TLFz8KPvm
— Manuel Weber, Ph.D. (@ManuelWeberMX) January 22, 2020