Fotografie „smějících se muslimů“ na pozadí ohně v katedrále Notre-Dame, autorem které je zpravodaj agentury Sputnik France, vyvolala bouřlivou diskusi ve světových médiích a na sociálních sítích. Tvrdilo se, že je to padělek vytvořený k provokování propagandy islámofobie. (Foto: Sputnik)

Web  Politifact.com s odkazem na Catalin Grigoras, ředitelku Národního centra pro mediální forenzní vědu University Colorado Denveru, uvedl, že fotografie byla jasně smontována, a to se údajně projevuje při přiblížení pravé tváře muže, který je na fotografii z pravé strany.

Šéfredaktorka zpravodajské sekce jednoho z nejčetnějších francouzských časopisů 20Minutes Aude Lorriaux na Twitteru obvinila Sputnik ze šíření nepravdivých informací, aby šířil nenávist. Je pozoruhodné, že v předvečer se korespondent 20Minutes obrátil na Sputnik France a po obdržení vysvětlení napsal článek o spekulacích na internetu. Někteří uživatelé internetu opravdu začali používat fotografie k vyjádření islámofobních myšlenek. V návaznosti na komentáře šéfredaktorky Sputnik France o neopodstatněných závěrech se Aude Lorriaux omluvila.

Příběh fotografie však zachytila i slovenská a česká média, například  Denník N, která šířila informace o „expertních názorech“ a narážky na nedobrý záměr agentury Sputnik. Ta údajně šířila fake news a dělala to za účelem, ve kterém byla původně obviněna ze strany Aude Lorriaux.

„Takže vítr opět fouká z dobře známých východních strnišť,“  napsal sloupkař portálu Novinky.cz Saša Mitrofanov.

Ve skutečnosti situace vypadá prozaičtěji. Fotografie udělaná zpravodajcem Sputnik France není falešná. Opačné tvrzení jsou spekulace založené na ne dost kvalitních expertních závěrech. Publikace neměla zlý úmysl, ale přitáhla zvláštní pozornost zjevně kvůli bolestivosti tématu migrační krize v Evropě.

„Tato fotografie je jednou z několika desítek fotografií, které náš zpravodaj udělal během požáru v katedrále Notre-Dame,“ vysvětluje šéfredaktorka Sputnik France Natalia Novikovová.

Podle ní přítomnost dvou osob na fotografii byla náhodná a cílem novináře bylo zachycení ohně na střeše katedrály.

„Tváře těchto mužů nejsou předmětem této fotografie a nesouvisejí s uvedenou situací,“ uvádí Novikovová.

Zdůrazňuje také, že fotografie byla zveřejněna bez komentáře, kdo jsou tito lidé a z jakého důvodu se usmívají. Dodává, že muže nepřilákala pozornost zpravodaje a redakce, a to ani při pořizování, ani při zveřejnění fotografie.

„Je nám velmi líto, že některé hromadné sdělovací prostředky tento obrázek využívaly pro své pochybné účely a nelitují času, aby mezi stovkami zveřejněných fotografií nalezly příklad „ruské hrozby“. Navíc nás překvapuje skutečnost, že mnoho lidí soudí o náboženství dvou mužů pouze na základě jejich vzhledu,“ řekla Natalia Novikovová.

Zdroj: snews.com