Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) se zhrozil nízké proočkovanosti příslušníků ozbrojených sil. Slovenské vojáky proto varoval, že pokud se nedají vakcinovat proti koronaviru, tak budou muset odejít. (Foto: Facebook)

Naď se v pondělí ráno pozastavil nad tím, že ve srovnání s Českou republikou má Slovensko velmi nízkou proočkovanost vojáků.

Zatímco je v Česku naočkováno proti covidu-19 85 % vojáků, na Slovensku to je pouze 55 %.

„S proočkovaností příslušníků ozbrojených sil opravdu nejsem spokojen. A rovnou avizuji, že udělám všechno pro to, aby se zvýšila. Jak je možné, že čeští vojáci jsou naočkování mnohem více než ti naši? Že oni chtějí a naši ne? Že oni se nebojí a naši se bojí? Že oni nepodlehli dezinformacím a naši ano?“ kladl si otázky slovenský ministr obrany.

V tomto ohledu Naď upozornil, že na Slovensku je nyní 30 vojáků nakaženo covidem-19. Pro srovnání v Česku jsou to pouze dva vojáci.

„A to máme ozbrojené síly menší o polovinu. Očekáváme zásadní zhoršení situace v celé zemi právě kvůli neočkovaným lidem a na to musí být naše ozbrojené síly připraveny, a to nejen materiálně a výcvikem, ale i očkováním,“ zdůraznil šéf resortu obrany.

„Nuže, tak na tohle můžu rovnou mudrlanty upozornit, že pokud budou odmítat plnit stanovené úkoly, resp. nebudou splňovat podmínky pro jejich splnění, například ve formě absolvování schváleného očkovacího schématu před jejich nasazením do zahraničních operací atd., vyřešíme to s nimi velmi rychle. Způsobů i v rámci stávající legislativy je až, až,“ vzkázal Naď s tím, že líné a nedisciplinované vojáky tolerovat nebude.