Moskva a Kyjev se dohodly na znění smluv o tranzitu plynu, Slovensko však odmítá přijmout plyn v navrhované konfiguraci účastníků. O tom se píše na portálu ZN.ua. (Foto: PoR)

Článek objasňuje s odkazem na zdroje, že 30. prosince, ve Vídni skončila pětidenní jednání a obě strany vzaly dokumenty do Kyjeva a Moskvy k dalšímu studiu.

„Problém je v tom, že Slovensko odmítlo přijmout plyn v místě Kapušany, i když musí splnit své závazky vůči EU. Makogon (vedoucí ukrajinské společnosti GTS Operator LLC) odletěl do Bruselu, aby se setkal s operátory GTS společnosti Eustream na Slovensku,“ píše ZN.ua.

Spolehlivost informací publikace je potvrzena zprávou, kterou v pondělí ráno zveřejnil na Facebooku samotný Sergey Makogon:

„Dnes, v 5:28 hodin, byl dokončen prakticky čtyřdenní maratón vyjednávání s Gazpromem ve Vídni. Už letím do Bruselu, abych vyřešil další důležitý úkol – včasné podepsání dohody mezi provozovateli se slovenským provozovatelem GTS Eustream na základě evropských pravidel.“

Jak poznamenává ZN.ua, další nuancí je, že Naftogaz Ukrainy je opět smluvní stranou, ačkoli se dříve předpokládalo, že smlouva bude podepsána výhradně mezi provozovateli GTS.

„V tomto ohledu bude společnost NAK Naftogaz nucena stanovit denní kapacitu pro přepravu plynu a provozovatel GTS provede potvrzení. A Ukrajina nebude mít na tento postup více než 15 minut. Hlavním problémem smlouvy je tranzit přes Slovensko a role Naftogazu v něm,“ uzavírá článek.

Ukrajinská vláda již dříve vydala povolení ke všem smlouvám týkajících se tranzitu plynu a dohodla se na odmítnutí soudních nároků a zrušení pokuty Protimonopolního výboru Ukrajiny společnosti Gazprom.

Zdroj: pz.czzn.ua