Spojené státy po útoku na americké velvyslanectví v Iráku pošlou do regionu asi 750 vojáků, řekl šéf Pentagonu Mark Esper. (Foto: Twitter)

V úterý demonstranti pronikli za vnější obvod plotu amerického velvyslanectví v Bagdádu. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že mezi americkými diplomaty nebyl nikdo zraněn.

USA obviňovaly íránské úřady z útoku, Teherán to popírá. Na podporu vojáků, kteří střeží iráckou ambasádu, už bylo z Kuvajtu přesunuto 100 námořníků.

„Přibližně 750 vojáků bude okamžitě rozmístěno v regionu, další síly budou připraveny k nasazení během několika dní,“ napsal na Twitteru šéf Pentagonu. Dodal, že jde o armádu z 82. výsadkové divize.

​Televize Fox News již dříve informovala, že k přesunu do Kuvajtu se připravuje jednotka brigády rychlého nasazení, která čítá 4 tisíce vojáků.

Protestní akce u americké ambasády začala bezprostředně po pohřbu mrtvých při útocích amerických bezpilotních letounů proti členům šíitské skupiny Kattaib Hizballáh v Iráku a Sýrii.

Protestující v Bagdádu zapálili ohrazení velvyslanectví USA jako znak protestu proti leteckým útokům na šíitskou opozici. Zeď velvyslanectví USA hořela, vedle se nacházeli mladí muži, kteří vykřikovali protiamerická hesla a házeli kameny směrem velvyslanectví.

Na území okolo velvyslanectví se shromáždily tisíce členů různých organizací, kteří patří do různých šíitských skupin domobrany Lidové mobilizační síly.