Portál pravda.sk informoval o pozemkových skandálech souvisejících s prezidentem Andrejem Kiskou. Policie nyní případy v kauze vyšetřuje pro možný podvod. Tyto pozemkové skandály řeší v prešovské NAKA stejná vyšetřovatelka, která prověřovala i daňový skandál Kiskovy firmy KTAG. (Foto: Wikimedia)

Na portálu se uvádí, že se Kiska snaží vyšetřování této kauzy zpochybnit. A policie teď označila jeho slova ke kauze daní za nepravdivá.

Po více než rok trvajícím stíhání v kauze, v níž figuruje přímo Kiska, začala policie jednat i v případě důchodkyně, která také přišla o pozemek a cítí se podvedená. Jako první na tuto kauzu nedávno upozornil deník Pravda.

„Danou věcí se zabývá Národní kriminální agentura (NAKA). Prověřuje ji pro podezření z trestného činu podvodu. Více informací však v této chvíli není možné poskytnout,“ cituje portál slova Denisy Baloghové, mluvčí prezídia PZ.

V kauze se jedná o pozemky, o které byla připravena penzistka Elena Repelová (86). Celá kauza je přitom velmi podobná případu s pozemky popradského zubaře. Jde o podobné aktéry a figurují v ní i někteří známí Kisky. Kupcem pozemků důchodkyně však tentokrát nebyl Kiska.

„Prezident nemá žádné povědomí o tom, co a od koho kupovali pozemky jiní lidé,“ prohlásil mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan.

Kiska v kauze daní medializuje vyšetřovatele

Jak již bylo řečeno, pozemkové skandály pod Tatrami řeší v prešovské NAKA stejná vyšetřovatelka, která prověřovala i daňový skandál Kiskovy firmy KTAG. Ta v případě daní stíhání zastavila. Teprve nedávno vznesl další vyšetřovatel obvinění vůči jednateli Kiskovy firmy ve věci daňového podvodu. Přibližně ve stejné době na policii neuspěl ani popradský zubař. Jeho podnět ohledně pozemků byl nejprve vyhodnocen jako přestupek kvůli malé hodnotě pozemku. Na jednání policie upozorňoval i Kiska. Po medializaci kauzy se však ukázalo, že pozemek může mít hodnotu až milion eur. Kiska u soudu spor se zubařem o pozemek prohrál a policie obnovila vyšetřování.

Dle portálu prezident navíc zveřejnil totožnost vyšetřovatelky daňové kauzy, která prověřuje i případ pozemků. Kiskovo tiskové oddělení informovalo o tom, že vyšetřovatelka v případě daní „nezjistila naplnění skutkové podstaty trestného činu“. Případ jí byl odebrán a prokurátor pověřil vyšetřováním jiného vyšetřovatele. Kancelář navíc zveřejnila i část vyšetřovacího spisu, v němž jsou uvedena jména vyšetřovatelů, kteří případ postupně posuzovali.

Policie však s výkladem prezidentské kanceláře nesouhlasí a vyjádřila se i ke zveřejňování jmen vyšetřovatelů.

„Důvody zveřejňování jmen neznáme. A není pravda, že vyšetřovatelka neshledala v dané věci trestný čin, protože na základě zahájeného stíhání bylo v této věci vzneseno obvinění. K odnětí věci se může vyjádřit Krajská prokuratura Prešov, která na to má podle trestního řádu právo,“ uvedl Michal Slivka z prezídia PZ.

Obviněný není zatím nikdo

Po více než roce vyšetřování pozemkové kauzy, v níž figuruje přímo Kiska, není zatím nikdo obviněn. V druhé kauze ohledně pozemků paní Repelové se vyšetřování teprve rozjíždí. Repelová požaduje, aby NAKAprověřila její případ stejně, jako prověřuje kauzu Kiska – popradský zubař.

Na rozdíl od popradského zubaře Repelová u soudu neuspěla, jelikož se její pozemky rychle prodávaly od jednoho majitele k druhému a tak dále. Přitom soud ani policie tyto obchody nezastavily. Policejní vyšetřování může případ zatím obnovit v trestněprávní rovině.

Podle portálu i v kauze skandálního převodu pozemků paní Repelové figuroval, stejně jako v předchozím případě, Kiskův známý Michal Šuliga. Ten však tvrdí, že je v celé věci nevinně. Uvedl, že nevěděl o tom, že pozemky patří někomu jinému, v tomto případě paní Repelové.

Podobná tvrzení však zazněla z úst Šuligy a Kisky i v případě pozemků popradského zubaře. Oba tehdy tvrdili, že nevěděli, že pozemek patřil popradskému zubaři. Kiska daný pozemek koupil od jiného majitele, pana Sirockého. Ten pozemek vlastnil jen dva dny. Ani to prezidentovi nepřišlo podezřelé, jelikož prý jednal v dobré víře. Údajně se měl ale Kiska na pozemek přijet podívat už dříve, ještě před jeho prodejem. Policie to nyní prověřuje.

Soud nakonec konstatoval, že výlučným vlastníkem pozemků je popradský zubař, nikoli Kiska. Ten se proti rozhodnutí soudu neodvolal. Portál uvádí, že v podobný rozsudek nyní doufá i paní Repelová.