Předseda maďarské vlády Viktor Orbán během svého dnešního projevu, který pronesl na počest státního svátku vypuknutí protihabsburské revoluce z let 1848–1849, vyzdvihl důležitost ochrany křesťanské kultury.

 Kromě toho za přítomnosti polského premiéra Mateusze Morawieckého pohrozil Bruselu. Uvedl totiž, že když útočí na Polsko, pak jde o útok na celou střední Evropu. 

Během svého projevu Orbán prohlásil, že bez křesťanské kultury nebude svobodná Evropa a že v „liberální evropské říši“ ztratí svobodu všichni. Vystoupení maďarského premiéra přerušoval mohutný potlesk davu několika tisíc jeho příznivců.

Kromě toho  Orbán varoval před vytvořením Spojených států evropských.

Pořádek na místě projevu v okolí zahrady Národního muzea zajišťovala početná soukromá bezpečnostní služba; přítomno bylo však i množství policistů.

Po boku maďarského premiéra stál předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Za jeho přítomnosti Orbán prohlásil, že bez Poláků by dnes nebylo svobodného Maďarska.

Předseda maďarské vlády označil Polsko za nejsilnější stát střední Evropy, což si podle Orbána musí uvědomit i Evropská unie, a dodal, že pokud Brusel útočí na Polsko, tak je to útok na celý tento region.

Morawiecki se také ujal slova a připomněl, že Maďaři a Poláci spolu bojovali v minulosti a chtěli by spolu bojovat za lepší budoucnost i nyní.

„Chceme Evropu lidí, nikoliv Evropu elity,” uvedl polský premiér v souvislosti s budoucností EU.