Tisíce lidí v Polsku v neděli demonstrovaly proti kontroverznímu verdiktu ústavního soudu a za setrvání země v Evropské unii, informovaly agentury DPA a AP. (Foto: Youtube/DW)

V hlavním městě Varšavě se demonstranti shromáždili na Zámeckém náměstí v historickém centru, kde mávali polskými a evropskými vlajkami a křičeli „Zůstáváme“ nebo „My jsme Evropa“.

Protesty se konaly také v Gdaňsku, Poznani, Štětíně, Krakově a mnoha dalších městech.

Polský ústavní soud tento týden dospěl k závěru, že některé prvky práva EU jsou v rozporu s polskou ústavou. Podle rozsudku má vnitrostátní právo přednost před právními normami Unie. Rozsudek dále rozdmýchává konflikt mezi Evropskou komisí a Varšavou ohledně reformy polského soudnictví, poznamenává agentura DPA.

Kritici pravicové národně-konzervativní vlády se obávají, že by soudní verdikt mohl vést k „polexitu“, tedy nucenému odchodu Polska z EU kvůli jeho odmítání unijní legislativy a hodnot, napsala agentura AP.

Bývalý předseda Evropské rady a vůdce polské opozice Donald Tusk vyzval k protestům. Obviňuje vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že chce vyvést zemi z EU, což vládní představitelé odmítají.

„Polsko má své místo v Evropě,“ řekl Tusk demonstrantům ve Varšavě. „Vyhrajeme, protože je nás víc!“ prohlásil. Během jeho projevu podle agentury AP státní televize ve svém vysílání uvedla, že „protestuje proti polské ústavě“ a že „Tusk útočí na polskou suverenitu“.

Zdroj: france24.com